Ako podľa portálu Your Tango prezrádza antropológ David Givens, história flirtovania siaha až neuveriteľných 500 miliónov rokov dozadu. Viete si predstaviť, ako mohlo vyzerať vtedy? Odvtedy síce prešlo množstvo času a jeho techniky sa zmenili, no jedna vec ostala rovnaká – to, čo flirtovanie spôsobuje v našom tele a mozgu.
Udejú sa pri ňom tieto 3 zaujímavé veci.
#1 Spustí sa reakcia boj/útek
Vysvetlenie antropológa je doslova “živočíšne”. Hovorí totiž o tom, že všetky živočíchy majú prirodzene vrodenú nedôveru voči ostatným živočíchom, čo spôsobuje, že keď sa stretneme s iným človekom, ozve sa v našom mozgu amygdala a spustí sa automatická reakcia boj/útek. Flirtovanie je ale to, čo pomáha tento inštinkt potlačiť.
Ako Givens vysvetľuje: “Samec a samica sa musia dostať blízko seba, aby si mohli vymeniť genetický materiál. Existujú ale isté signály, ktoré sa vyvinuli, aby tým poukázali na záujem a bezpečnosť. A presne to sú znaky a signály, ktoré tvoria flirtovanie.”
#2 Druhej osobe vysielate podvedomé signály
Ako sme už spomínali vyššie, všetko, čo sa v tele udeje, je chemickou reakciou – a inak to nie je ani v tomto prípade. Amygdala je totiž súčasťou väčšieho systému, ktorý nazývame limbický. Keď strach z druhej osoby pominie, velenia sa chopí zvyšok tohto systému, a spustí naše túžby, medzi ktoré patrí aj túžba po sexe.
Z mozgu sa vtedy začne uvoľňovať dopamín, ktorý môže za chvíľkovú eufóriu a vaše telo začne druhej osobe vysielať signály, že máte záujem intímne sa s ňou zblížiť.
#3 Vo vašom tele sa spustí rada ďalších reakcií
Aj keď môže flirtovanie potrvať len niekoľko sekúnd a môže spočívať hoci len v intenzívnom očnom kontakte a úsmeve, vo vašom tele sa spustí množstvo reakcií.
Medzi ne môže patriť napríklad zvýšený srdcový tep, potiace sa dlane, zvýšený krvný tlak, červenanie sa a podobne. Nemajte ale obavy, je to úplne v poriadku, ide len o reakciu sympatického nervového systému.
yourtango
Nahlásiť chybu v článku