Ľudia sa v samotnej podstate delia na dve skupiny. Jedna je presvedčená o tom, že na fyzickom vzhľade vôbec nezáleží, naopak, tá druhá nemá problém priznať, že aj výzor je dôležitý. Nech už patríte do ktorejkoľvek z týchto skupín, vedzte, že tvár je dôležitejšia, než si veľakrát myslíme.
Prezrádza o nás totiž týchto 7 vecí.
#1 Tvar tváre
Vedcom sa podarilo dokázať spojenie medzi tvarom tváre a dominanciou. Keith Welker z University of Colorado potvrdil, že istá hodnota dokáže predpovedať, či v živote dosiahnete úspech alebo nie. Ak chcete zistiť, či to funguje, odmerajte si vzdialenosť medzi ušami a vzdialenosť medzi obočím a hornou perou. Pomer týchto dvoch čísel vám ukáže, aké sú vaše šance na dosiahnutie úspechu. Ak vám vyjde hodnota 2, vaše šance sú priemerné, ak hodnota menej ako 2, vaše šance sú nízke, no ak vám vyjde číslo väčšie ako 2, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám v živote podarí dosiahnuť úspech.
#2 Lícne kosti
Vedcom z University College v Londýne sa zas podarilo dokázať, že muži s výraznými lícnymi kosťami majú viac testosterónu. Sú teda prirodzene viac agresívni, viac dominantní, no zároveň pre ženy i viac príťažliví. Filmový priemysel to samozrejme vie, preto sú pre postavy “alfa-mužov” veľmi často obsadzovaní práve herci s výraznými lícnymi kosťami.
#3 Vrásky
Vrásky dokážu poodhaliť nielen náš vek, ale rovnako aj náš charakter. Pri rôznych emóciách totiž pracujú rôzne tvárové svaly a “zub času” na každom z nás ukáže, či sme často plakali, či sme sa často smiali alebo či sme sa často mračili. Ak má teda niekto vrásky pri vonkajších kútikoch očí alebo pri kútikoch úst, znamená to, že sa počas života veľa smial. Naopak, vráska medzi obočím prezrádza, že človek má za sebou naozaj veľké množstvo negatívnych či tragických udalostí.
#4 Lepší profil
Každý z nás považuje jeden zo svojich profilov za ten “lepší” a prirodzene sa do tejto polohy nastavuje napríklad pri fotení. Štúdia vedcov z University of South Australia však dokázala, že nejde len o to, ktorý profil sa nám páči viac. Na základe rozsiahlej analýzy sa im totiž podarilo zistiť, že inžinieri, matematici či lekári radšej “odhaľujú” svoju pravú stranu tváre, zatiaľčo umelci alebo psychológovia sa fotia zásadne z ľavej strany.
#5 Výraz tváre
Vedeli ste, že obyčajná selfie je vaším drobným psychologickým profilom? Znie to šialene, ale kus pravdy na tom je. Lin Kee z Nanyang Technological University v Singapure analyzovala selfie fotografie ľudí, ktorí boli následne podrobení psychologickým testom. Zistila, že tí najviac priateľskí ľudia si tvár často fotia odspodu, otvorení a pozitívni ľudia robia na selfies často rôzne grimasy a (ne)populárny “duck face” robia na selfie fotografiách najčastejšie neurotici.
#6 Veľkosť nosa
O spojení veľkosti nosa s kadečím možným ste už možno počuli, v tomto prípade však ide o serióznu štúdiu. Tá bola publikovaná v Journal of Craniofacial Surgery a venovala sa podrobnej analýze tvárí 1700 ľudí – konkrétne ich nosov. Výsledky boli prekvapujúce – jasne sa totiž dokázalo, že veľkosť nosa priamo súvisí s tým, nakoľko sme ambiciózni. Ľudia s väčším nosom majú veľké ambície, zatiaľčo ľudia s malým nosom ich majú malé. Zaujímavým je aj zistenie o špičke nosa. Ak ju máte väčšiu a “mäsitú”, môžete sa tešiť – ste totiž skvelým investorom a finančníkom. Naopak, ľudia s malou špičkou nosa mávajú s peniazmi problémy a veľakrát si nedokážu našetriť ani menšiu sumu.
#7 Efekt Doriana Graya
Počuli ste už o efekte Doriana Graya? Celkom mu porozumiete asi len vtedy, ak ste čítali grandiózne dielo Portrét Doriana Graya, ktorého autorom je Oscar Wilde (ak ste ho nečítali, určite vám to odporúčam). V skratke, pri tomto efekte ide o to, že či to chceme alebo nechceme (a veľakrát asi nechceme), náš charakter má významný vplyv na to, ako vyzeráme. Tak napríklad, aj dvojičky, ktoré sú si na vlas rovnaké, sa od seba s pribúdajúcimi rokmi líšia viac a viac. Nie je to spôsobené genetikou, ale ich životným štýlom a vo všeobecnosti tým, aký život vedú. Podobný názor zastával aj filozof Friedrich Nietzsche, ktorý tvrdil, že “škaredí” ľudia v zásade nebývajú dobrými ľuďmi, zatiaľčo tí “pekní” nimi väčšinou sú. To, nakoľko sa s touto teóriou či s týmto efektom stotožníte, už necháme na vás.
Pozri aj: Na základe tvaru vašej tváre je možné povedať, aký je váš sexuálny život
brightside
Nahlásiť chybu v článku