Kedysi v minulosti existovali ľudia, ktorí mali inteligentné názory, ktoré boli relevantné, a dokázali ich slušne prezentovať. Volali sa intelektuáli. Dnes je ich čoraz menej, a svetu vládnu tzv. pseudointelektuáli – teda ľudia, ktorí si myslia, že vedia všetko, nikto iný pravdu nemá, a nikto nemá právo argumentovať im. Na ich názor sa ich nikto nepýta, aj tak ho však každému a všade podsúvajú.
Čím sa vyznačuje každý pseudointelektuál, popísal portál Learning Mind.
#1 Myslí si, že vždy má pravdu
Každý jeden pseudointelektuál je hlboko presvedčený o tom, že nech povie čokoľvek, jednoducho má pravdu. Nezaujímajú ho názory iných a nezaujíma ho ani skutočná pravda – ide mu len o budovanie vlastného ega.
#2 Všade bol a všetko videl
Keď budete s takýmto človekom čo i len pár minút hovoriť, všimnete si, že vo vás chce vzbudiť dojem, a preto predstiera, že všetko vie, všade bol a všetko videl. Neuvedomuje si však, že pre väčšinu ľudí je táto stratégia práveže odpudzujúca.
#3 Myslí si, že jeho “vedomosti” sú jeho zbraňou
Keď sa pri debate s pseudointelektuálom ocitnete v situácii, kedy vy niečo nebude vedieť a on áno, môžete mať istotu, že z tejto situácie spraví hotové peklo. Bude sa k vám správať ako k malému škôlkárovi, a spraví všetko preto, aby vás čo najviac ponížil. Samozrejme vám bude túto situáciu veľmi rád pripomínať.
#4 Svoje inteligentné poznámky bude pchať všade
Nech sa budete baviť o čomkoľvek, neustále si nájde príležitosť na to, aby použil nejaké cudzie slovo, alebo nejakú múdrosť od niektorého z filozofov. Myslí si, že vďaka tomu pôsobí inteligentne – neuvedomuje si, že väčšine ľudí je kvôli tomu na smiech.
#5 Záleží im na názore druhých
Pseudointelektuál by sa nikdy nepriznal k tomu, že má rád napr. disneyovky alebo vyšívanie, pretože je to podľa neho “pod jeho úroveň”. Na verejnosti sa preto bude prezentovať ako človek, ktorý má rád balet, operu, klasickú literatúru a podobne (aj keď v skutočnosti ho pravdepodobne absolútne nebavia).
learning-mind
Nahlásiť chybu v článku