Syndróm rytiera na bielom koni je termín, ktorý sa používa na opis ľudí, ktorí cítia, že musia vo vzťahoch neustále zachraňovať iných, a to veľakrát aj na úkor vlastného dobra. Hoci sa to častejšie používa na označenie mužov, ktorí sa ponáhľajú zachrániť „dievčinu v tiesni“, tento syndróm môže zažiť každý – bez rozdielu na pohlavie.
Ľudia so syndrómom „rytiera na bielom koni“ sú priťahovaní k tým, ktorí sa zdajú byť bezmocní a potrebujú podporu. Snažia sa im pomôcť, čo však niekedy znamená kritizovať a kontrolovať ich, kryť ich správanie alebo chrániť ich pred zodpovednosťou.
Signály, že aj vy trpíte týmto syndrómom
A aj keď nie je nič zlé na tom súcitiť s ostatnými a pomáhať im, môže to mať nezdravý vplyv na váš život. Ak sa nájdete v niektorých z týchto piatich znakov, možno trpíte týmto syndrómom aj vy.
#1 Vaša sebadôvera je postavená na tom, že dokážete ľudí „opraviť“
Rytieri na bielom koni sú hrdí na to, že môžu neustále zachraňovať ostatných. A preto namiesto toho, aby si našli partnera k sebe rovného, si nevedomky hľadajú „nezdravých“ partnerov, ktorí sa javia, že ich najviac potrebujú. Priťahujú ich ľudia, ktorí majú vážne emocionálne problémy a cítia sa byť upriamení na liečenie druhej osoby. Pritom však často zabúdajú pred toxickými vzťahmi zachrániť práve seba.
#2 Vaša minulosť z vás urobila záchrancu
Rytieri na bielom koni väčšinou pochádzajú buď z rodín s toxickými rodičmi, alebo si prešli tvrdým rozchodom, alebo už ako deti prevzali rodičovskú rolu – pretože matka alebo otec boli napríklad alkoholici a tak sa museli postarať o seba i o súrodencov. A keďže ich nezachránil nikto, oni si povedali, že chcú zachrániť ostatných. Pokúšajú sa poskytnúť druhým to, čo nikdy nedostali, bohužiaľ to však často zachádza až do nezdravých levelov.
#3 Veľakrát ste priťahovaní k tým, ktorí sú až príliš dramatickí a idealizujete si ich
Tento bod platí väčšinou na mužov, ktorí majú tendenciu byť priťahovaní k dramatickému správaniu svojich partneriek. Tie veľakrát vzbudzujú dojem krehkosti a neschopnosti postarať sa o seba samé.
#4 Pokúšate sa ovládať život vášho partnera v snahe pomôcť mu
Snažíte sa kontrolovať všetko, čo by váš partner mal alebo nemal robiť a zakrývate to tým, že mu chcete pomôcť, pretože nechcete, aby sa mu niečo stalo. Táto forma kontroly však pochádza z nedostatku kontroly nad vlastným životom.
#5 Aj keď už je váš partner „opravený“, snažíte sa ho opraviť ešte viac
Kedykoľvek sa váš partner pokúša stať nezávislým, pokúša sa vstať na vlastné nohy a konečne prevziať zodpovednosť, vy ho, hoc nevedome, ale predsa, stiahnete naspäť a pokúšate sa mu opäť pomáhať, pretože ste presvedčení, že pomoc ešte stále potrebuje.
Ale na záver by ste si určite mali pamätať jednu vec: Keď ste tak zaneprázdnení, snažiac sa zachrániť niekoho iného, môžete zabudnúť na osobu, ktorá potrebuje záchranu najviac – na seba samého.
Pozri aj: Chcete si do života pritiahnuť skutočnú lásku? Ak áno, najprv musíte pochopiť tieto 2 zásadné veci
thoughtcatalog
Nahlásiť chybu v článku