Pamäť, pozornosť, bizarné ochorenia, emócie, reč, tela, správanie a nespočetné množstvo ďalších tém fascinuje vedcov aj laikov po celom svete. Ľudská myseľ je priestor nekonečných možností. Vedeli ste napríklad, že…
…Wonder Woman je výtvorom psychológa?
William Moulton Marston vytvoril, napísal a bol producentom slávnej komixovej Wonder Woman. Vytvoril ju pod pseudonymom Charles Moulton, vďaka čomu sa jednoznačne stal jedným z najzaujímavejších psychológov 20. storočia.
Nekonečný rozhovor Freuda a Junga
Najslávnejších psychológov všetkých čias vám iste predstavovať netreba. Prvýkrát sa osobne stretli 3. marca 1907. Jednoznačne si mali čo povedať, keďže debatovaním strávili nepretržite celých trinásť hodín. Stretnutie prebehlo vo Freudovom apartmáne na Berggasse 19, v časti Viedne s názvom Alsergrund. Nie je nám celkom jasné, ako tento rozhovor zvládli fyziologicky. Predsa len, dokážete si predstaviť rozprávať trinásť hodín bez prestania?
Martin Luther King Jr. a príhovory
Majiteľ Nobelovej ceny a bojovník za ľudské práva, Martin Luther King Jr., predniesol na každoročnom stretnutí Americkej asociácie psychológov v D.C. prvého septembra 1967 príhovor s názvom „The Role of the Behavioral Scientist in the Civil Rights Movement“ (Úloha behaviorálnych vedcov v hnutí za civilné práva).
Okrem iných pálčivých tém počas svojho príhovoru vyzdvihol aj otázky verejných povstaní, vojny vo Vietname, nezamestnanosti, vzbury, či nutnosť toho, aby sa sociálni vedci vyjadrili k bielej komunite otvorene.
Debil, imbecil a idiot
V máji 1910 počas každoročného stretnutia Americkej asociácie psychológov v Illinoise Henry Goddard vyhlásil, že pojmy debil, imbecil a idiot sú tri rôzne stupne mentálneho deficitu. V súčasnosti ide o pejoratívne formy vyjadrovania a v psychológii sa nevyužívajú, v minulosti sa však pojmy debil, imbecil a idiot bežne využívali na označenie stupňa mentálnej retardácie.
Sesame Street, škola pre chudobných
Ikonická televízna relácia známa najmä v Amerike, Sesame Street, nie je len obyčajná rozprávka. Nápad vznikol počas večernej debaty medzi experimentálnym psychológom Lloydom Morrisettom a televíznou producentkou Joan Ganz. Morrisett hľadal nové spôsoby, ktorými by bolo možné chudobným ľuďom či znevýhodneným deťom jednoducho a efektívne sprostredkovať potrebné vzdelanie.
Svoju premiéru mala Sesame Street v Spojených štátoch 10. novembra 1969. Vedeli ste, že vysiela aj v súčasnosti, a to až v 140 krajinách sveta? Odhaduje sa, že v detstve sledovalo tento slávny program až 77 miliónov Američanov. Videli ste niekedy Sesame Street aj vy?
Ktorá informácia vás najviac zaujala, či pobavila?
Pozri aj: 11 skvelých psychologických trikov, ktoré sa zídu každému z nás
allaboutpsychology
Nahlásiť chybu v článku