Je to smutné, no pravda je taká, že depresiou trpí čoraz viac ľudí. Spoločnosť ju však stále nie je schopná (alebo ochotná) tolerovať, preto títo ľudia veľakrát trpia v tichosti, čím sa ale všetko len zhoršuje. Liečba síce samozrejme je možná, no je zdĺhavá a náročná. Práve preto je oveľa lepším riešením prevencia.
Možno si myslíte, že vás sa depresia netýka, a že preto nemusíte jej prevencii venovať žiadnu pozornosť. Pravdou však je, že depresia sa týka úplne každého a začať ňou trpieť môže naozaj ktokoľvek — prevencie preto nikdy nie je dosť.
Nová štúdia publikovaná v The British Journal of Psychiatry prišla v tejto súvislosti s jedným veľmi zaujímavým zistením. Výskumnému tímu sa pod vedením doktorky Daisy Francourtovej podarilo dokázať, že pravidelné návštevy kín, múzeí či divadiel riziko vzniku depresie výrazne znižujú.
Pozitívny vplyv kultúry na liečbu depresie bol preukázaný už dávnejšie, jej účinnosť pri prevencii sa však potvrdila až teraz.
Zistilo sa, že ak navštívite kino, divadlo, výstavu alebo nejaké múzeum každých pár mesiacov jedenkrát, riziko, že v budúcnosti budete trpieť depresiou, sa zníži až o 32 %. Ak však niektoré z týchto miest navštívite každý mesiac, riziko sa zníži až o neuveriteľných 48 %. Štúdie sa zúčastnilo celkom 2 000 respondentov, ktorí boli monitorovaní po dobu 10 rokov.
Ako však upozorňuje samotná Dr. Francourtová, významný vplyv tejto činnosti sa preukáže len v prípade pravidelnosti. Ako sama hovorí: “Je to podobné ako s cvičením. Keď si pôjdete 1. januára zabehať, v októbri už žiadne účinky nepocítite. Tie sa objavia až vtedy, keď sa budete behu venovať pravidelne.”
Celý výskumný tím sa zhoduje na tom, že ide o významný poznatok, ktorý môže mať výrazný dopad na oblasť prevencie depresie — na to je však nevyhnutné šíriť ho ďalej. Čo keby ste začali ešte dnes, napríklad pozvaním vašich priateľov do kina? Môžete tak spojiť príjemné s užitočným.
spring
Nahlásiť chybu v článku