Terapie sú však pomerne drahou záležitosťou. Aj preto sa Alison Darcy pokúsila vytvoriť systém terapií, ktoré budú prístupné pre každého. Stačí sa prihlásiť na svoj Facebookový účet, „lajknúť“ stránku Woebot a so samotným chatbotom sa skontaktovať správou. Woebot je chatbot, ktorý ľuďom prostredníctvom messengera sprostredkuje kognitívno behaviorálnu terapiu (KBT). Tá je v súčasnosti najčastejšie využívanou terapiou.
Alison, výskumníčka z oblasti klinickej psychológie zo Stanfordu, sa vyjadrila: „Myslím si, že ľudia o psychických ochoreniach hovoria oveľa viac, čo je skvelé. Žijeme vo svete, kde máme všetky informácie na dosah ruky a denne si sťahujeme nejaké aplikácie. Ešte stále však neexistuje systém pomoci pre ľudí, ktorý by bol jednoduchý a dostupný.“
Alison dúfa, že Woebot splní práve túto úlohu. Pomocou Facebooku sa s vami Woebot skontaktuje každý deň, spýta sa vás, ako ste sa dnes mali a ako sa cítite. Po týždni vám Woebot poskytne tabuľku nálady, aby bolo možné identifikovať náročné obdobia a prípadný progres. Na rozdiel od bežného, živého terapeuta, ktorý potrebuje aj spať, Woebot je poruke v ktorejkoľvek dennej, či nočnej hodine.
Darcyová vysvetľuje: „Prečo práve KBT? Lebo je to skutočne praktická terapia a je o snahe vyriešiť problém. Je to o sledovaní naučených vzorcov správania, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život. Woebot vás postupne spoznáva a učí vás nové veci, buduje nové vzťahy.“
Pôvodne bol Woebot navrhnutý, aby pomáhal študentom na univerzitách, Alice však verí, že postupne dokáže pomôcť komukoľvek, kto má o KBT záujem. „Každý, kto má záujem o KBT, môže mať z Woebota prospech. Konverzácia je veľmi jednoduchá a plynulá. Myslím si, že je jednoduché baviť sa s robotom, ktorý vám o chorobe poskytne aj akýsi náhľad.“
Darcyová vykonala experiment, v ktorom porovnávala skupinu ľudí využívajúcich Woebot a skupinu ľudí, ktorá po dobu dvoch týždňov využívala sebavzdelávaciu literatúru. Ukázalo sa, že jedinci, ktorí využívali Woebot, pociťovali v priebehu dvoch týždňov výrazné zlepšenie stavu depresie a úzkostí. K výsledku sa vyjadrila nasledovne: „Väčšinou trvá až päť týždňov, aby bolo možné vidieť výsledky v terapii s lekárom.“
Dostupných je už niekoľko aplikácií, ktoré sa týkajú psychického zdravia, Darcyová však tvrdí, že Woebot je jediný chatbot, ktorý využíva KBT. Napríklad chatbot s názvom Joy taktiež pracuje prostredníctvom messengeru, denne sa s vami kontaktuje a posiela vám stratégie, ktorými je možné zvládnuť náročné chvíle.
Ak vás Woebot zaujal, môžete si ho na dva týždne zadarmo vyskúšať aj vy. Po dvoch týždňoch si ho môžete zakúpiť za približne 32 eur na mesiac. Aj keď je čiastka pomerne vysoká, stále je omnoho nižšia, než keď vyhľadáte terapeuta osobne.
themighty
Nahlásiť chybu v článku