Mnohí ľudia si myslia, že zmeniť svet je nemožné. Myslia si, že urobiť zo sveta lepšia miesto je nemožné. Že pretvoriť náš vlastný život je nemožné. Ale aj napriek tomu sa to mnohým podarilo. Matka Tereza, Charles Darwin, Galileo Galilei, Albert Einstein alebo Dalajláma a mnohí ďalší, všetci majú spoločnú jednu vec, vďaka ktorej sa odlišujú od ostatných. Podľa psychológov ide o „reflexívne myslenie“, niečo, čo je nevyhnutné pre sebazdokonaľovanie.
Čo je to reflexívne myslenie?
Začnime jednoduchou situáciou zo života: Čo urobíme, keď veci nevychádzajú presne podľa našich predstáv, alebo tak, ako sme očakávali? Väčšina z nás začne celkom určite hľadať všetky možné výhovorky, namiesto toho, aby hľadala riešenia. A keď hovorím väčšina z nás, mám na mysli tak 90% všetkých ľudí.
Tajomstvo reflexívneho myslenia teda spočíva v hľadaní riešenia v nás samotných, namiesto toho, aby sme sa pozerali na vonkajšie faktory. Veľa ľudí bude považovať zameranie sa iba na seba za narcistický prejav, no našťastie, toto nie je ten prípad.
V skutočnosti rôzne psychologické výskumy ukazujú, že je to nevyhnutné, ak chceme urobiť v živote pozitívnu zmenu. A práve táto zmena si vyžaduje dve veci: cieľ a uvedomenie si, kde od toho cieľa sa práve nachádzame, aby sme dokázali určiť vzdialenosť a kroky potrebné k jej prekonaniu.
Alebo, jednoducho povedané, ak neviete, kam kráčate, neskončíte nikde. A práve preto, reflexívne myslenie ponúka riešenie prostredníctvom vašich očí a vnímania.
Zavedenie 2-hodinového pravidla do vášho života
Podľa odborníkov, mnohé problémy by sa vyriešili pomocou dvoch hodín reflexívneho myslenia. Ak povieme dve hodiny, môže sa to zdať ako naozaj dlhý čas. No ak si ich rozdelíte na celý týždeň, dostanete z toho 15-20 minút denne, čo vôbec neznie tak hrozne.
Ako by mohla vyzerať vaša nová rutina? Vráťte sa domov z práce či školy a odstráňte všetky veci, ktoré by vás mohli rozptyľovať. Keď hovoríme všetky veci, myslíme tým naozaj úplne VŠETKO, vrátane hluku z ulice. Jediné, čo budete potrebovať, je pero a papier, na ktorý si napíšete odpovede na tieto a podobné otázky:
- Som nadšený, že robím to, čo robím, alebo sa cítim skôr bezmocne?
- Sú moje vzťahy a práca vyvážané?
- Ako môžem urýchliť proces, aby som sa dostal z bodu kde som, do bodu kde chcem byť?
- Aké príležitosti alebo veci odmietam, ktoré by som odmietať nemusel?
- Čo je tá drobnosť, ktorá má na môj život a náladu negatívny vplyv?
- Čo by sa potencionálne mohlo pokaziť v nasledujúcich šiestich mesiacoch môjho života?
Podľa psychológov je takéto utriedenie si myšlienok jednou z najlepších aktivít, akú môžete urobiť. Pomôže vám to ozrejmiť si krátkodobé a dlhodobé ciele, predísť problémom a naraziť na nové nápady. K týmto otázkam môžete pridávať aj svoje vlastné, alebo nechať svoju myseľ len tak putovať.
Určite ste si pomysleli, že to už robíte, ale veľmi to nepomáha. Je to kvôli tomu, že si na to nevyhradíte dostatočný čas, pokoj a priestor. Ak dokážete stráviť dve hodiny denne na sociálnych sieťach, alebo pozeraním televízie, určite si dokážete nájsť 15 minút na to, aby ste vyriešili najväčšie problémy vo svojom živote.
Verte mi, ak to raz vyskúšate, nájdete také riešenia, o ktorých sa vám nikdy ani nesnívalo. Nezabudnite si všetko napísať na papier alebo do zápisníka, pretože akonáhle sa myšlienka stane fyzickou (dokonca aj napísanou na papieri), dôjde k magickým veciam.
Pozri aj: 10 krutých právd o úspechu, ktoré nikto nechce počuť. Zabudnite na to, že to bude jednoduché
educateinspirechange
Nahlásiť chybu v článku