Nech už vám však život kladie pod nohy akékoľvek prekážky, pamätajte: ľudia vždy myslia na svoje problémy a rozmýšľajú nad tým, ako ich vyriešiť. Boja sa, či ich vyriešiť dokážu. A niekedy sa do svojich myšlienkových pochodov zamotáme natoľko, že jednoducho nedokážeme prestať. Ak ale chceme svoje problémy naozaj vyriešiť a žiť v prítomnosti, musíme sa naučiť prestať nad všetkým príliš premýšľať.
To je však ľahšie povedať, než vykonať a väčšinou sa deje pravý opak. Čím viac sa snažíme na niečo nemyslieť, tým viac nám to vŕta v hlave. Duchovné tradície hovoria, že všetko je to o akceptácii a schopnosti nechať veci v správny čas ísť. Čo teda môžeme urobiť?
Duchovný majster Osho tvrdí, že v prvom rade si ľudia musia uvedomiť, že proces myslenia nie je možné násilne zastaviť. Hovorí:
„Myslenie nemôže byť jednoducho zastavené. Dokážete nemyslieť, nemôžete však myšlienky zastaviť. Myseľ sa musí sama odpútať. Je dôležité chápať tento rozdiel, ináč sa budete až do zbláznenia za svojimi myšlienkami naháňať. Snaha násilne zastaviť prúd myšlienok vyvolá úzkosť, a tá spôsobí vnútorný konflikt. Tak budete vždy len zmätení, a to vám nijak nepomôže.“
Osho však priznáva, že nie každý pokus násilne zastaviť prúdenie myšlienok musí zlyhať. Takto však nie je možné dosiahnuť skutočný pokoj mysle.
„Aj keď sa vám myšlienky podarí na pár chvíľ zastaviť, nie je to úspech. Tých pár chvíľ čoskoro zanikne a vy sa budete cítiť skôr chorí, nie pokojní. Pretože vynútené ticho neznamená pokoj. Hlboko v podvedomí budú myšlienky, ktoré ste potlačili, pretrvávať. Neexistuje spôsob, ktorým myseľ vypnete. Myseľ sa však dokáže zastaviť sama, svojím vlastným tempom.“
Podľa Osha je oveľa lepšie snažiť sa pochopiť spôsob, akým naša myseľ funguje a akceptovať ho. „Pozorujte, ale nesnažte sa ju zastaviť. Nie je potrebné robiť nič. Ak by ste sa o to snažili, myseľ by len bojovala sama so sebou. Tým ju rozdelíte na dve časti. Jedna časť sa bude snažiť prevládnuť nad druhou, a to je absurdné. Zbláznite sa z toho. Nesnažte sa zastaviť svoju myseľ, len ju sledujte a nechajte ju voľne plynúť. Nechajte ju plynúť úplne slobodne, alebo bežať tak rýchlo, ako chce. Nesnažte sa ju nijak kontrolovať, len jej kráse prihliadajte.“
Osho vysvetľuje, že časom sa vytvorí odstup medzi vami, ako pozorovateľom, a vašou mysľou, čo poeticky nazýva príchuťou Zenu. „Čím ste lepším pozorovateľom, tým ste uvedomelejší. Myšlienky prichádzajú a odchádzajú a vytvára sa odstup. A v tých odstupoch prvýkrát zažijete bezmyšlienkovitosť. Hovorí sa tomu Zen, Tao, či Yoga. V tých krátkych intervaloch je zrazu obloha jasná a slnko svieti. Svet je plný záhad, pretože ste odstránili všetky bariéry. Váš zrak už viac nie je zatemnený.“
V tomto procese nezaujatého pozorovania dosiahnete s Oshovou radou čoraz väčšiu kontrolu nad svojimi myšlienkami. „Nezaujaté pozorovanie je spôsob, akým myšlienky zastavíte bez toho, aby ste sa o to usilovali. Tie momenty potrvajú najprv len krátku chvíľu, postupne sa však vaša kapacita bude zlepšovať, až sa napokon stanete majstrom. Ak budete chcieť myslieť, tak budete. Ak budete potrebovať myšlienku využiť, využijete ju. Ak myšlienka práve nebude potrebná, necháte ju odpočívať. Teraz bude rozhodnutie na vás. Mozog môžete používať tak, ako iný sval. Napríklad, ak chcete bežať, využijete na to nohy, ak bežať nechcete, necháte nohy odpočívať.“
Ako teda môžeme utíšiť svoju myseľ? Osho varuje pred užívaním omamných látok. „Moderná myseľ je neustále v strehu a zhone. A ľudia chcú myšlienky zastaviť okamžite. Napríklad užitím drogy. Myseľ sa síce po užití drogy na chvíľu utíši, opäť je to však násilie voči vlastnej mysli. A to je deštruktívne. Takýmto spôsobom sa nezlepšíte. Nebudete ovládať svoju myseľ, budú ju ovládať drogy.“
Najlepším spôsobom ovládnutia myšlienok je podľa Osha meditácia, počas ktorej len sedíte a ste pozorovateľom vlastnej mysle, bez toho, aby ste sa s ňou snažili bojovať. „Meditácia nie je bojom proti myšlienkam. Je to snaha o pochopenie mysle. Samozrejme, je k nej potrebná istá trpezlivosť. Vaša myseľ obsahuje všetko, čo sa doteraz ľudstvu udialo. Obsahuje všetky zážitky a skúsenosti a všetko, čo sa stalo, sa stalo aj vám. V malej škrupine nosíte celú existenciu. A myseľ nepatrí len vám, je kolektívna a patrí všetkým“
Čo myslíte, je rada majstra Osha užitočná? Môže pomôcť prestať nad všetkým príliš premýšľať? Podeľte sa s nami o svoju skúsenosť.
Pozri aj: Duchovný guru Osho a jeho 15 najkrajších citátov
sciencepunch
Nahlásiť chybu v článku