Domáce násilie, šikana, časté hádky rodičov, zanedbávanie či dokonca smrť jedného z rodičov alebo súrodenca. Aj toto sú veci, ktorými si niektorí ľudia musia v detstve prejsť. Keďže vieme, že naša osobnosť sa formuje práve v detstve, bolo by naivné predpokladať, že to na nás v dospelosti nebude mať žiaden dopad.
Štyri veci, ku ktorým môžu tieto udalosti viesť v dospelosti, popísal portál Your Tango.
#1 Na veľa vecí zo svojho detstva si nepamätáte
Nie každý má to šťastie, že svoje detstvo môže považovať za krásne a bezproblematické obdobie, na ktoré s radosťou spomína. Ľudia, ktorí počas neho zažili nejakú traumu, si naň ale nedokážu spomenúť, ani keby chceli. Môže za to prirodzený obranný mechanizmus našej mysle, ktorý sa tie traumatizujúce spomienky snaží potlačiť v čo najväčšej možnej miere a nahradiť ich niečím pozitívnym.
#2 Máte pocit, že ste neúplná osobnosť
Predchádzajúci bod sa ale, samozrejme, na človeku podpíše. Chýbajúce čriepky z detstva môžu spôsobovať, že veľakrát budete mať pocit, ako by ste dieťaťom vlastne ani nikdy neboli, a tak vám akosi úplne chýba jedna časť vašej osobnosti.
#3 Budete si do živote priťahovať toxické vzťahy
Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia, ktorí v detstve zažili traumu, prežívajú v dospelosti toxické vzťahy — a to či už v priateľstve, v práci, alebo tie romantické. Podvedome totiž vyhľadávajú ľudí, ktorí zodpovedajú ich traumatickej identite, čo vedie k retraumatizácii a k neustálemu pripomínaniu minulosti. Často tak končia v prítomnosti emocionálne nedostupných ľudí, narcistov alebo ľudí so syndrómom obete.
#4 Neschopnosť prejavovať emócie
Traumatizujúce emócie môžu viesť aj k tomu, že človeka bude počas celého života prenasledovať podvedomý strach z citových väzieb. Preto sa im bude buď vyhýbať, alebo v nich bude mať problém vyjadriť svoje pocity a emócie. Predovšetkým pri romantických vzťahoch a priateľstvách môže ísť o závažný problém, avšak dá sa s ním pracovať a do veľkej miery ho potlačiť.
yourtango
Nahlásiť chybu v článku