Každý má v živote nejaký cieľ, ktorý chce dosiahnuť. Či už sa týka športu, školy, osobného života alebo kariéry. Niekedy však máme pocit, že čím viac sa snažíme, tým menej sa nám darí. Nie je to ale iba pocit – je to skutočnosť. Čím viac sa snažíme dosiahnuť náš cieľ, tým vzdialenejší sa nám niekedy zdá byť. Čo sa s tým dá spraviť?
Pred pár rokmi sa tenistka Roberta Vinci postavila proti svetovej jedntoke Serene Williamsovej v semifinále US Open. Zatiaľ čo Roberta dosiahla už predtým nejaké úspechy v štvorhre, nikdy sa jej v kariére nepodarilo dosiahnuť ani len semifinále v dvojhre. Na druhej strane, Serena bola a je považovaná za jedného z najväčších tenisových hráčov všetkých čias. Bolo teda jasné, kto je favoritom zápasu. Nikto nedával Roberte veľké šance na víťazstvo.
Ale ona vtedy aj napriek tomu vyhrala.
V rozhovore po ukončení zápasu jej bola položená otázka: „Keď ste sa ráno zobudili, čo vám dalo ten pocit, že aj také niečo je možné?“ A ona odpovedala jednoducho: „Nič,“ a zasmiala sa.
Pravdou bolo, že ani ona si nemyslela, že je to možné, a preto sa snažila o tom nepremýšľať. „V mojej mysli som si neustále opakovala: Nemysli na to, odraz loptu a bež. Nemysli na to, že na druhej strane je Serena. A bež. Odraz loptu. Bež. A tak nejak som vyhrala,“ dodala potom ešte so smiechom Roberta.
Postoj tejto tenistky sa výrazne odlišoval od dnešnej kultúry posadnutou šťastím. Ak máte pocit, že niečo nie je možné, potom je vám povedané, že jednoducho nemyslíte dostatočne pozitívne. Mali by ste si predstaviť víťazstvo. Musíte si myslieť, že by ste mali vyhrať, inak vás čaká kruté zlyhanie.
Áno, pre niektorých ľudí to v určitých situáciách stačí, ale nie vždy to funguje. Ak naozaj veríte, že niečo nie je možné a potom sa snažíte presvedčiť samých seba o opaku, môže to akurát zvýšiť váš pocit úzkosti a strachu.
Niekedy je preto najlepší spôsob, ako dosiahnuť náročný cieľ prestať sa snažiť presviedčať, že je to možné, a namiesto toho iba vykonávať krok za krokom – bez prílišného premýšľania či analyzovania. Spisovateľ Timothy Gallwey vo svojej knihe píše: „Keď je človek emocionálne spojený s výsledkami, ktoré nedokáže kontrolovať či ovplyvniť, má tendenciu pociťovať úzkosť a potom sa snažiť až príliš tvrdo.“
Zamerať sa teda viac na úsilie a cestu ako na cieľ je niekedy tá najlepšia metóda. Čím sme viac motivovaný dosiahnuť nejaký cieľ, tým viac chýb robíme. Dalo by sa povedať, že čím viac sa chceme priblížiť k cieľu, tým sme od neho ďalej. To znamená – nepremýšľajte o všetkom až priveľa, či nebuďte „premotivovaní“. Zamerajte sa iba na to, čo robíte teraz. Len odrazte loptu a bežte.
Odrazte a bežte.
Pozri aj: 7 užitočných psychologických trikov, o ktorých jednoducho musíte vedieť
psychologytoday
Nahlásiť chybu v článku