Ak áno, nie ste sami – tento žáner je totiž tým najobľúbenejším pre množstvo ľudí. Ako je to ale možné a prečo ich doslova vyhľadávame, keď v nás vyvolávajú strach? Je to normálne, alebo je to, naopak, znakom niečoho nesprávneho?
Bližšie sa na tieto otázky pozrel portál Psychology Today a prišiel s naozaj zaujímavým vysvetlením. Naša záľuba v hororoch tkvie v niečom, čo ešte Carl Jung nazval archetypmi.
Popisoval totiž aj archetyp “Tieň”, ktorý predstavuje tú najtemnejšiu stránku našej osobnosti. Ide o osobnosť, ktorá disponuje črtami, ktoré sú pre spoločnosť neprijateľné, a vyznačuje sa aj chaosom.
V hororoch sú takéto postavy úplne bežné – predstavujú vrahov, psychopatov, stalkerov a podobne.
Čo to má ale spoločné s našou záľubou v pozeraní hororov? K tomu by už vedel povedať viac ďalší velikán psychológie, konkrétne Sigmund Freud. Ten totiž hovoril o tom, že keď cez seba dobrovoľne necháme prúdiť emócie a pocity ako znechutenie, strach, hrôzu či šok, zažívame doslova “katarzný zážitok” – a presne to sa pri pozeraní hororov deje. Zároveň ale máme pocit, že všetko máme plne pod kontrolou, pretože daný film môžeme kedykoľvek jednoducho vypnúť.
Pýtate sa, či sú tieto zistenia dôležité, a či vám môžu nejak pomôcť? Odpoveďou je, že jednoznačne áno. Dokazuje to jedna nedávna štúdia, ktorá dospela k veľmi zaujímavému záveru.
Ukázalo sa totiž, že ľudia, ktorí pravidelne sledujú horory, pociťujú ohľadom celosvetovej Covid pandémie menej úzkosti. Vedci to vysvetľujú tým, že prežívanie vyššie spomínaných pocitov a emócií v “kontrolovanom prostredí”, teda doma pri pozeraní filmu, nás doslova trénuje na stresové situácie a robí nás voči nim odolnejšími.
Necháme teda na vás, či každoročnú vianočnú klasiku vymeníte za nejaký horor, ale ako vidíte, má to množstvo výhod.
psychologytoday
Nahlásiť chybu v článku