Existuje množstvo zdravotných problémov, pri ktorých sa použitie antibiotík nedá nahradiť ničím iným. Je však rozdiel použiť ich v prípade potreby a užívať ich pravidelne a naozaj často. V takom prípade totiž môžu spôsobiť jeden veľmi vážny psychický problém.
O čo presne ide, popísal portál Spring.
Antibiotiká narúšajú črevný mikrobióm
Zloženie mikrobiómu v našich črevách je dôležité nielen z hľadiska tráviaceho procesu, ale aj našej celkovej pohody a toho, ako sa cítime — o tom sa však už hovorí menej.
Na základe vedeckého výskumu poukázali odborníci na jedno veľmi zaujímavé zistenie — a to síce že ľudia, ktorí práve ukončili liečbu antibiotikami, boli náchylnejší na negatívne emócie.
Výskum by tak mohol vysvetľovať, prečo sa pravidelné a časté užívanie antibiotík spája s depresiu. Ako sa totiž ukázalo, už jediný cyklus zvyšuje riziku vzniku depresie i úzkosti.
“Dobré” črevné baktérie
Na dôležitosť “dobrých” baktérií už však poukázalo viacero štúdií, ktoré hovorili o tom, aká dôležitá je ich ochrana pre naše duševné zdravie.
Dr. Katerina Johnson, hlavná autorka štúdie, povedala: “Vieme, že črevný mikrobióm u zvierat i ľudí ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale taktiež interaguje s mozgom a ovplyvňuje emócie i poznanie.”
Zaujímavá výskumná metóda
V rámci tohto výskumu boli respondenti podrobení testom, kde sa okrem iného skúmalo aj to, ako vnímajú negatívne výrazy tváre na iných ľuďoch. Ukázalo sa, že tí ktorí v posledných troch mesiacoch brali antibiotiká, venovali smutným tváram väčšiu pozornosť.
Spoluautorka štúdie, Dr. Laura Steenbergen, vysvetľuje: “Je známe, že ľudia, ktorí venujú väčšiu pozornosť negatívnym emóciám, majú vyššie riziko vzniku duševných chorôb, ako sú depresia a úzkosť.“
Ako sa chrániť?
Autori štúdie však upozorňujú na to, že predpisovanie antibiotík je bežné a pri liečbe niektorých infekcií aj veľmi dôležité.
Určite je však vhodné, ak budete počas ich užívanie brať aj probiotiká — hlavne v prípade, ak ste antibiotiká v posledných 3 mesiacoch už nasadené mali.
spring
Nahlásiť chybu v článku