Zdá sa vám to ako hlúpy výstrelok bádateľov? Máte pocit, že už od nudy nevedia, čo vymyslieť? Zadržte a spomeňte si na múdre príslovia starých otcov, ako napríklad „Poznáš po vrave, čo jesto v hlave,“ alebo „Vtáka spoznáš po perí, človeka po reči.“ Ako to súvisí s tým, ako dlho bude človek žiť? Pokračujte v čítaní a zistite to…
Či si to už uvedomujeme, alebo nie, to, čo hovoríme, odráža to, čo si myslíme a istým spôsobom to zrkadlí aj náš postoj k životu. V jednej štúdii psychológovia analyzovali 197 kníh a prejavov autorov, ktorí sú už po smrti, a osobitnú pozornosť venovali slovám, ktoré poukazovali na mentálne nastavenie spojené s bezmocnosťou, fatalizmom a pesimizmom. Konkrétne sa zamerali na to, ako často sa tieto slová v texte vyskytli a ako dlho žili autori týchto kníh. Ukázalo sa, že ľudia s pesimistickým mentálnym nastavením mali tendenciu žiť kratšie.
Samozrejme, že celá otázka dĺžky života netkvie v samotných slovách, ktoré človek používa. Napriek tomu môžeme podľa slovnej zásoby a vyjadrovania sa odhaliť, či je niekto pesimista a ako veľmi očakáva vo svojom živote neúspech. Je dokázané, že takéto negativistické naladenie a postoj k životu súvisia s jeho dĺžkou, ako aj s rizikom civilizačných ochorení. Ľudia si veľakrát len málo uvedomujú, ako veľmi je telo prepojené s dušou, a aký veľký vplyv na ich fyzické zdravie má ich mentálne nastavenie.
Spomínaný výskum však nie je jediný tohto typu a zamerania. Štúdia z roku 2007 sa zaoberala rozborom autobiografií 96 psychológov a 220 spisovateľov. Narozdiel od prvej štúdie sa vedci v tomto prípade sústredili na slová spojené so sociálnymi rolami, ľuďmi a vzťahmi. Tí respondenti, ktorí používali viac slov, ktoré naznačovali sociálne úlohy, ako napríklad otec, priateľ a pod., žili podľa štatistík dlhšie.
A do tretice, nedávny výskum, v ktorom vedci analyzovali úryvky z textov napísaných historikmi, fyzikmi, psychológmi ale aj prezidentmi, dokázal, že používanie slov týkajúcich sa kontroly a vplyvu súvisí s vyššou dĺžkou života.
Čo z toho vyplýva? Nuž, je naivné si myslieť, že ak obohatíte svoj slovník o slová súvisiace s ľuďmi a vzťahmi, či vplyvom a kontrolou, predĺžite si tým život. Tieto výskumy však naznačujú, že pozitívny pohľad na svet, sústredenie sa na vzťahy s inými a pocit kontroly nad vaším životom môžu pomôcť minimálne vášmu duševnému zdraviu. A to už je čo povedať.
Možno vám tieto experimenty pripadajú ako hlúpe a nedôveryhodné, no pripomíname vám jednu vec: byť optimistom, nemyslieť len na seba a rozumne využívať čas, ktorý máme, je prospešné pre každého jedného z nás.
blog.allpsych
Nahlásiť chybu v článku