Naozaj sa niet čomu čudovať. Psychiatrické ústavy, sanatóriá alebo liečebne boli v minulosti naozaj hrôzostrašným miestom – či už pre paranormálne javy, ktoré sa v nich udiali, alebo iné hororové príbehy, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Alfred Hitchcock. No narozdiel od jeho príbehov, tieto sú skutočné…
Psychiatrický ústav, Topeka, Kansas
Toto miesto sa “preslávilo” predovšetkým prípadom muža, ktorý bol ku svojej posteli pripútaný tak dlho, až jeho pokožka začala prerastať cez kožené popruhy a k posteli teda doslova “prirástol”. Personál ústavu sa tiež veľakrát uchýlil k zneužívaniu a k znásilňovaniu pacientov. Časté boli aj nedobrovoľné kastrácie mužov, ktoré údajne mali slúžiť na ich upokojenie. Tento ústav bol definitívne zatvorený až v roku 1997.
Psychiatrický ústav, Danvers, Massachusetts
Táto kolosálna gotická budova bola postavená v 70. rokoch 19. storočia a (viac či menej) slúžila na liečbu psychiatrických pacientov. Známou sa však stala pre obrovské množstvo prípadov vykonanej lobotómie a v počte prípadov nezaostávali ani ľudia “liečení” inzulínovými šokmi. Netrvalo dlho a o tomto psychiatrickom ústave sa začalo šíriť, že bol postavený len na zníženie počtu populácie a usmrtenie “slabších” jedincov. Ústav bol definitívne zatvorený až v roku 1992 a jeho časť bola prerobená na apartmánový dom. Kúpili by ste si byt na takomto mieste?
Sanatórium Waverly Hills, Kentucky
V tomto prípade išlo o sanatórium, ktoré sa zameriavalo na “liečbu” tuberkulózy. Spôsoby, akým sa o to však personál pokúšal, boli pochybné aj na tú dobu. Uznajte predsa – liečiť tuberkulózu vyoperovaním rebier je viac než neštandardné. Ešte barbarskejšou však bola metóda, kedy lekári vkladali do pľúc pacientov balóniky a následne ich nafukovali. Hrôzostrašné je aj číslo odhadujúce počet obetí – niektoré štatistiky hovoria až o 63 tisíc mŕtvych pacientoch…
Psychiatrický ústav Overbrook, New Jersey
Poddimenzovaný stav personálu v psychiatrických liečebniach bol problém už aj na začiatku 20. storočia. Ľudí, ktorí potrebovali pomoc bolo veľa, zamestnancov málo. Tak sa stalo, že v overbrookskom psychiatrickom ústave na svojich posteliach zaživa zamrzlo hneď niekoľko pacientov. Ďalší sa len tak stratili a do dnešného dňa sa nevie, čo sa s nimi naozaj stalo a kam zmizli.
Štátna škola Willowbrook, New York
Keď v 60. rokoch 20. storočia Robert Kennedy nečakane navštívil túto štátnu školu, zostal zhrozený podmienkami, ktoré v nej prevládali. Deti tu totiž žili ešte horšie, než zvieratá v ZOO. Na tieto podmienky poukázal aj reportér Geraldo Rivera, ktorému sa podarilo zistiť, že deti sa po chodbách tejto štátnej školy často pohybovali pomočené, pokadené a ich sexuálne zneužívanie zo strany zamestnancov tiež nebolo ničím výnimočným.
thoughtcatalog
Nahlásiť chybu v článku