Žiaľ, ešte aj dnes, v roku 2018, sa na psychológov, psychoterapeutov či psychiatrov pozeráme ako na akési tabu. Stále si mnoho ľudí myslí, že navštíviť kohokoľvek z nich je hanbou a akousi stigmou, ktorej sa potom už nezbavíme po celý život. To je však jeden obrovský omyl.
Niektoré problémy totiž môžu byť či už časovo alebo emočne natoľko rozsiahle, že štandardný rozhovor s priateľom či s rodinou ich jednoducho nevyrieši. Problémy sa tak na seba efektom snehovej gule začnú nabaľovať a my jedného dňa zistíme, že sami tú ťarchu už ďalej niesť nezvládneme. A ak sa chceme vyhnúť naozaj vážnym následkom, presne toto je ten moment, kedy by sme mali vyhľadať psychológa, psychiatra či terapeuta.
Ak si teda denne opakujete nasledovných 7 viet, niekoho z nich vyhľadajte čo najskôr.
“Na konci dňa sa cítim relatívne dobre, no každé ráno sa budím s hroznými pocitmi, s ktorými sa bojuje veľmi ťažko.”
Niekto, kto si nikdy neprešiel žiadnym psychickým ochorením tomu ťažko porozumie, no pre človeka, ktorého zlomila váha jeho problémov a starostí, sú rána hotovým trestom. Budí sa s neprekonateľným pocitom úzkosti, absolútne demotivovaní a znechutení, k čomu sa veľakrát pridá ešte aj nevoľnosť. S odstránením tohto problému vám pomôže naozaj len odborník.
“Mám pocit, že som na nesprávnom mieste, a že vlastne žijem život, ktorý ani nie je môj.”
Zrazu cítite, ako by bol celý váš život len nejakým nepodareným žartom. Nie ste spokojní s tým, kde sa práve nachádzate a vlastne ani neviete, ako ste sa mohli dostať až sem. Najradšej by ste si zbalili veci a odišli niekam poriadne ďaleko – čo najďalej od všetkých a na poriadne dlhú dobu.
“Cítim sa ako v bludnom kruhu, stále robím rovnaké chyby.”
Už vás nesmierne unavuje, že v každej práci máte rovnaké problémy so šéfom či s kolegami a rovnako vás unavuje aj to, že každý váš vzťah skončí približne rovnako. Je to váš osud? Nie. Pravdepodobne to bude mať na svedomí vaše podvedomie, do ktorého sa ale bez pomoci odborníka nedostanete.
“Trápia ma zdravotné problémy, no lekári tvrdia, že som v poriadku.”
Pretrvávajúce bolesti hlavy, brucha, žalúdočné problémy, nevoľnosť, časté teploty, oslabená imunita… Žiaľ, aj toto všetko môžu mať na svedomí stres a psychické problémy. Ak vám teda ostatní lekár tvrdia, že fyzicky ste úplne v poriadku, zvážte, či problém nemôže byť aj tu.
“Na nič sa nedokážem sústrediť.”
Niekedy ste možno boli majstrom produktivity, alebo ste aspoň zvládali všetko, čo ste si naplánovali, dnes vám však už robí problém sústrediť sa hoci aj 10 minút. Vaša produktivita závratne klesla, pracovné povinnosti sa vám kopia a váš stav sa tým len ďalej zhoršuje.
“Nenávidím svoj vzhľad.”
Sebakritika a túžba zmeniť sa k lepšiemu sú vlastne dobrými vlastnosťami, ak však na svoj vzhľad kladiete neprimerane veľký dôraz a myslíte si, že váš život dokáže značne ovplyvniť, ide o psychologický problém. V tomto prípade je dôležité zistiť, ako a kde vznikol, až tak je možné odstrániť ho.
“Neustále cítim pocit viny.”
Ak na to aj máte dôvod, je nevyhnutné odpustiť si, nech už ste spravili čokoľvek. Pocit viny však môžu cítiť aj ľudia, ktorí nespravili vôbec nič, tak by to však byť určite nemalo. Odborníci vám ale tento problém určite pomôžu prekonať.
“Priatelia sa o mňa prestali zaujímať.”
Možno ste mali len nesprávnych priateľov, no možné je aj to, že sa vám začali vyhýbať, pretože cítili, že viac vám už pomôcť nedokážu a mali výčitky svedomia, že je to stále málo.
brightside
Nahlásiť chybu v článku