„Keď sú všetci na mňa takí zlí!“ Možno aj vy každý večer plačete do vankúša, nadávajúc na to, aký zlý a sebecký je tento svet. No väčšinu do života dostávame len to, čo dávame. Možno je chyba aj niekde inde. Ak nás rodičia nenaučili povedať „nie“ a stanoviť si hranice, je najvyšší čas sa to naučiť. Inak sa nikdy nevymotáme z role obete.
Ak patríte k tým, ktorí s radosťou preplávajú Atlantický oceán, len aby niekomu zvestovali negatívnu správu, zastavte sa. Rútite sa smerom, ktorý je škodlivý nielen pre vás, ale aj pre okolie. Našťastie, na zmenu nikdy nie je neskoro. Čoho by sme sa teda mali vyvarovať?
#1 Neustále sa niekomu za niečo ospravedlňovať
Samozrejme, ak sa chystáte do spoločnosti, existuje určitý „dress code“, ktorého by ste sa mali držať. Ale ak sa aj trafíte vedľa, určite by ste sa nemali ospravedlňovať. Je to vaša voľba a svoje rozhodnutie nemusíte obhajovať.
#2 Nútia vás, aby ste sa rozhodli medzi kariérou a rodinou
S týmto modelom sa stretávame nielen v práci, ale aj v rodine. Každý od vás niečo chce a vás to pravdepodobne bude stáť konskú dávku síl, aby ste to „ustáli“. Základom sú však hranice a komunikácia. Nebojte sa povedať nie. Vaše okolie to s najväčšou pravdepodobnosťou prežije.
#3 Ostatní rozhodujú za vás
Často sa to stáva najmä u detí. Ale netreba sa báť. Treba si uvedomiť, že nemusíme žiť nesplnené sny našich rodičov. Veď sme dospelí, a preto sa môžeme rozhodovať sami za seba. S týmto faktom však súvisí aj dôležitá vec, na ktorú by sme rozhodne nemali zabúdať. Za naše rozhodnutia by sme mali vedieť niesť aj zodpovednosť, aj dôsledky.
#4 Zotrvávanie v nefunkčných vzťahoch
V toxickom vzťahu sa dá nájsť len zriedkakedy zmysel. Je vhodný len pre rodených mučeníkov, ktorí sa vyžívajú v prežívanej bolesti. Vy ho určite k svojmu šťastiu nepotrebujete!
#5 Sex na požiadanie
Naše telo je náš, nie partnerov majetok. Ak vás niekto núti do sexu, je to násilie!
#6 Neustále klamstvo
Ak klamete, bohužiaľ vám nenarastie dlhý nos. No klamstvo je naozaj pre naše psychické zdravie toxické. Dôvera sa buduje len veľmi ťažko, tak dajme pozor na to, aby sme sa nezamotali do našich poloprávd a výmyslov.
#7 Necháte sa ponižovať
S týmto vzorcom správania sa stretávame predovšetkým v práci. Ak vás ponižujú kolegovia, určite to nenechajte tak. Treba sa ozvať a biť za svoje práva.
#8 Fyzické a psychické násilie
Tak k tomuto niet čo dodať. Nie! Akékoľvek násilie, či už psychické alebo fyzické, by malo byť absolútnym tabu. Vy nemusíte hrať rolu obete.
#9 Neustála kontrola
Nie ste malé deti. Dajte okoliu rázne najavo, že potrebuje svoj priestor. Máte naň plné právo. Nedajte si ho teda vziať!
#10 Výčitky za nedokonalosť
Ukážte nám jedného dokonalého človeka. Určite ho nenájdete. Ešte sa na zemi nenarodil tvor, ktorý by bol dokonalý vo všetkom. Preto aj vy máte právo na omyly.
Pevne veríme, že vám naše rady pomôžu nastaviť si hranice. Ak nedokážeme rešpektovať samých seba, nebudú nás vedieť rešpektovať ani ostatní.
Pozri aj: Toto sú 4 životné križovatky, ktorými si počas svojho života musí prejsť každý z nás
brightside
Nahlásiť chybu v článku