Small talk je pre každého introverta hotovou nočnou morou. Ak by si mal vybrať, či si vyšľape na desiate poschodie pešo, alebo sa zvezie vo výťahu so susedom a zatiaľ si s ním podebatuje o počasí, určite si zvolí možnosť číslo 1.
Prečo? Dokonale to vysvetlil portál Your Tango.
Introverti vonkoncom nie sú ľuďmi, ktorí budú na nejakej udalosti po celý čas sedieť v rohu, a zákonite budú ticho. Introverti sa vedia aj zabávať a socializovať, akurát chvíle, kedy na to vyslovene majú náladu, sú skôr výnimočné.
To, čo však introverti z duše neznášajú, sú small talky. V lete radšej v obchode strávia 20 minút v šortkách a v tielku v oddelení s mrazeným tovarom, než by sa mali stretnúť so svojím bývalým spolužiakom. Prečo je to tak? Odpoveď je veľmi prostá.
Introverti považujú small talky za absolútne zbytočné a falošné.
Keď napríklad ste na nejakej oslave a zrazu sa pristihnete pri tom, ako sa s úplne cudzím človekom, ktorého už v živote neuvidíte bavíte o predjedlách, v tejto situácii sa neučíte nič nové, a ani lepšie nespoznávate svojho konverzačného partnera. Jednoducho len zabíjate čas nezmyselnou komunikáciou, aby ste predišli tichu.
Psychologička Laurie Helgoe (okrem iného aj autorka viacerých bestsellerov o introvertoch) dokonca hovorí, že small talky sú zlé a mali by sme sa im vyhýbať. V jednej zo svojich kníh píše: “My, introverti, sa nevyhýbame small talkom preto, že by sme nemali radi ľudí. Nenávidíme ich, pretože medzi ľuďmi vytvárajú bariéru.”
Pravda je taká, že každý introvert má na interakciu s druhými vymedzené isté množstvo energie. Pri small talkoch však táto hodnota závratne rýchlo klesá. Naopak, ak sa s niekým bavia o hlbších či podstatných témach, ktoré ich bavia alebo napĺňajú, táto “baterka” sa dobíja.
yourtango
Nahlásiť chybu v článku