Mnohí psychológovia sa zhodujú na tom, že s adolescenciou sa u detí niečo deje a to “niečo” vôbec nie je v poriadku. Podľa nich totiž v súčasnosti trvá adolescencia oveľa dlhšie, než sme boli zvyknutí v minulosti.
Aby sme si však definovali, čo to vlastne adolescencia je, pomôžme si definíciou Svetovej zdravotníckej organizácie. Podľa nej ide o obdobie od 10. do 19. roku života, ktoré je charakterizované nasledujúcimi charakteristikami:
- rýchly fyzický rast a vývoj;
- fyzická, sociálna a psychologická zrelosť (ale nie všetky tri súčasne);
- sexuálna zrelosť a sexuálna aktivita;
- secuálne experimentovanie;
- vývoj dospelých mentálnych procesov a dospelej identity;
- prechod od úplnej sociálno-ekonomickej závislosti k relatívnej nezávislosti
Keď sa obzriete späť do svojho detstva, pravdepodobne budete súhlasiť. Áno, naša generácia toto všetko “stihla” medzi 10. – 19. rokom života.
Platí to však aj u dnešných detí? Psychológovia totiž upozorňujú na to, že s ďalšími a ďalšími generáciami sa všetko akosi posúva.
Študujeme dlhšie, vydávame/ženíme sa neskôr, vybudujeme si kariéru a ak deti chceme, “odkladáme” si ich naposledy. Pre našich starých rodičov a rodičov bol obraz 18-ročnej vydatej ženy s jedným dieťaťom prirodzený, pre nás je hotovým sci-fi a takýto obraz považujeme za premárnený život.
Vývoj doby nás jednoducho prinútil všetky vekové hranice posúvať ďalej a preto psychológovia čoraz búrlivejšie diskutujú o tom, aby sa hranica ukončenia adolescencie presunula z terazších 19 rokov až na 24 rokov.
Podľa nich by totiž vekové rozmedzie 10-24 rokov oveľa presnejšie vymedzovalo dobu, kým človek naozaj mentálne dospeje a stane sa z neho “skutočný” nielen “papierový” dospelák.
Čo hovoríte na túto vekovú hranicu vy? Súhlasíte s tým, že človek skutočne dospeje až vo svojich 24 rokov?
Pozri aj: Ste dieťa 90. rokov? Ak áno, pri pohľade na týchto 15+ retro obrázkov vás pochytí poriadna nostalgia
spring
Nahlásiť chybu v článku