Patríte aj vy k ľuďom, ktorí sú radi osamote? Zistite, čo to o vás hovorí.

Každý samotár pláva v spoločenskom svete sám – vo svete tímov a skupín, ktoré pohŕdajú tými, ktorí sa dokážu baviť aj sami so sebou. Už od chvíle, kedy vstúpime do škôlky, sme vystavení prostrediu plného skupín, tímov, socializácie a neskôr aj small talkov. Pre každú žijúcu dušu ide o prostredie, v ktorom musí žiť po zvyšok svojich dní. Netreba na to žiadny doktorát, aby sme vycítili, že tento svet je trochu zaujatý voči ľuďom, ktorí majú radi samotu. Tí sú potom veľakrát označovaní za čudných, tichých, nezaujímavých či divných. Je to však v skutočnosti tak? Čo na to hovoria výskumníci?

Článok pokračuje pod videom ↓

#1 Majú radi ľudí

V skutočnosti introverti a „samotári“ majú radi ľudí. Extroverti sú však nadanejší čo sa týka small talkov, a preto aj ľahšie uzatvárajú priateľstvá. Naopak, tým samotárskejším typom takéto jednoduché konverzácie nejdú veľmi dobre, a to je dôvod, prečo nimi spoločnosť veľakrát opovrhuje. Takže, aby bolo jasné, aj oni majú radi ľudí, priateľov a zábavu.

pexels.com

#2 Sú otvorení novým veciam

Je celkom ľahké odsúdiť ľudí na prvý pohľad. Napríklad, ty si tichý, to znamená, že nechceš nič s nikým mať. No to, že ľudia trávia  viac času osamote ich nerobí viac alebo menej uzavretými, než akýchkoľvek iných ľudí. Práve naopak, takíto ľudia sú presne tak, ako ktokoľvek iný neustále otvorení novým veciam a poháňa ich zvedavosť.

#3 Nie každý samotár je neurotik

Pri introvertnejších osobách sa slovo „neurotik“ skloňuje celkom často a spája sa s pocitmi ako úzkosť, strach, hnev, frustrácia, žiarlivosť, vina, depresívna nálada či osamelosť. To, že je niekto introvert alebo samotár však vôbec nemusí hneď nevyhnutne znamenať, že bude neurotik.

pexels.com

#4 Sú skvelí poslucháči

Ľudia, ktorí trávia čas osamote, sú veľmi dobrými poslucháčmi. A túto vlastnosť by sme od nich mali prebrať všetci. Zdokonaľovanie vašej schopnosti počúvania vám môže pomôcť v mnohých aspektoch života. Umožňuje vám zacieliť sa na svoje publikum, či už hovoríte verejne, alebo iba s priateľom.

#5 Ich mozog pracuje inak

Ľudia, ktorí obľubujú samotu, majú predvolenú inú mozgovú dráhu než ľudia, ktorí túžia po spoločnosti. Dopamín je látka, ktorá je „zdrojom“ motivácie či hľadania odmien. Sieť dopamínových odmien je aktívnejšia v mozgoch extrovertov, než v mozgu introvertov. Napríklad, pre extovertných ľudí je hluk a dav na koncerte jednoducho  súčasťou zábavy. Introvertovi sa však rovnaká situácia môže zdať ako nepríjemná a únavná, môže ju dokonca vnímať až ako trest. 

Pozri aj: Prečo samota prospieva nášmu zdraviu?

powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov