Osobnosť každého jedného z nás sa v priebehu rokov veľmi výrazne mení. To, akí sme boli ako deti, ale nemôžeme zanedbávať. Dôkazom toho je aj táto zaujímavá štúdia, ktorú publikoval portál Spring.
Tá dospela k pomerne prekvapivému zisteniu, a to síce že z detí, ktoré boli vo svojom ranom veku tvrdohlavé a vzdorovito porušovali všetky pravidlá, vyrástli boháči.
Štúdie sa v Luxembursku zúčastnilo takmer 3 000 detí a vedci okrem iného skúmali aj ich inteligenciu, socioekonomický stav a rodinné zázemie. O 40 rokov neskôr vedci týchto respondentov opakovane kontaktovali a pozreli sa na to, aké vzdelanie sa im podarilo dosiahnuť a ako sa im darí v pracovnej oblasti.
Vedeckí pracovníci boli prekvapení, keď sa ukázalo, že tvrdohlavé deti, ktoré boli “rebelmi”, zarábali najviac. Väčší vplyv mali na ich zárobok už len 2 faktory, a to ich IQ a socioekonomický status.
Vedci vysvetľujú toto zaujímavé zistenie tým, že tvrdohlavé a rebelujúce deti sa za svoje názory a presvedčenia dokážu v dospelosti lepšie postaviť. Úlohu ale zohráva v neposlednom rade aj to, že títo ľudia majú v dospelosti vyššie nároky a v kritických chvíľach, medzi ktoré patrí napríklad aj vyjednávanie o vyššom plate, sa dokážu ozvať a neupustiť od svojich požiadaviek.
Vedci sa ale domnievajú, že jednotlivci s vyššou úrovňou porušovania pravidiel a vzdoru voči rodičovskej autorite majú tiež vyššiu úroveň ochoty postaviť sa za svoje záujmy a ciele.
Výskumný tím ale v neposlednom rade upozornil aj na jednu “tienistú stránku” tohto výskumu, ktorou je to, že u týchto ľudí nemôžeme vylúčiť ani to, že svoje vyššie príjmy majú z rôznych nelegálnych činností, a teda že túžba porušovať pravidlá v nich zostala.
Nech už je to akokoľvek – pokiaľ ste boli tvrdohlavým či drzým dieťaťom, konečne máte dôvod, ako túto svoju vlastnosť ospravedlniť.
spring
Nahlásiť chybu v článku