Viaceré štúdie dokázali, že aj ľudia trpiaci takým závažným ochorením, akým je úzkostná porucha, majú isté „výhody“. Vedcom sa tak podarilo vyvrátiť mnoho mýtov hovoriacich o tom, že títo ľudia nedokážu zvládať to, čo ľudia, ktorí žiadnym psychickým ochorením netrpia. Pozrite sa teda na to, aké 3 „superschopnosti“ sa spájajú s úzkostnou poruchou.
#1: Prirodzený inštinkt zachraňovať životy
Možno vás to prekvapí, ale jedna francúzska štúdia skutočne dokázala, že ľudia s úzkostnou poruchou majú akýsi šiesty zmysel, ktorý im slúži na záchranu života – či už svojho, alebo niekoho iného. Výskum totiž dokázal, že mozog týchto ľudí dokáže detekovať riziko ohrozenia života už za neuveriteľných 200 milisekúnd.
#2: Inteligencia
Je dokázané, že úzkostná porucha postihuje väčšinou ľudí, ktorí sú inteligentnejší ako priemer a takisto majú vyššiu hodnotu IQ. Okrem iných to potvrdila napríklad aj štúdia Jeremyho Coplana z univerzity v New Yorku. Ako sa však zhodujú viacerí odborníci, v tomto prípade ide skôr o dvojsečnú zbraň. Inteligentní ľudia totiž nad svojím životom premýšľajú častejšie a intenzívnejšie, čo paradoxne veľakrát vedie k vzniku či už úzkostnej poruchy, alebo depresie.
#3: Empatia
Ľudia trpiaci úzkostnou poruchou sú spravidla viac empatickí a takisto majú lepšie vyvinutú schopnosť „prečítať“ druhých ľudí. Dokázal to aj výskum uskutočnený na univerzite v Haife (Izrael), kde vedci potvrdili, že ľudia s úzkostnou poruchou dokážu oveľa lepšie vycítiť a odhadnúť, ako sa cítia ľudia v ich okolí.
Pozri aj: 14 MRAZIVÝCH VÝROKOV ĽUDÍ, KTORÍ TRPELI ÚZKOSTNOU PORUCHOU
psych.sk (Henrieta Balázsová), women
Nahlásiť chybu v článku