Ako introverti, tak aj ľudia trpiaci úzkosťou majú spoločných hneď niekoľko vecí. Obe skupiny neznášajú veľký dav ľudí, uprednostňujú samotu, neznášajú small talky a nedokážu vystáť zbytočné sociálne interakcie. Samozrejme, ktorýkoľvek introvert môže trpieť úzkosťou, no nie je to pravidlom, ako si mnohí ľudia myslia. Aké sú teda najväčšie rozdiely medzi introverziou a úzkosťou? Ide o týchto 8 vecí.
#1 Úzkosť výrazne zasahuje do schopnosti človeka “fungovať” v spoločnosti
Zatiaľčo introvert sa dokáže prekonať a aby niekoho neurazil, pozvanie na tú oslavu či chatu príjme (aj keď sa možno ukáže len na chvíľu), človek trpiaci úzkosťou to nedokáže. Aj keď by sa akokoľvek snažil.
#2 Ľudia s úzkosťou od problémov často “utečú”
Samozrejme, zo vzniknutej nepríjemnej situácie niekedy môžu “utiecť” aj introverti. Rozdiel je však v tom, že pri nich je to ich rozhodnutie. Pri ľuďoch s úzkosťou je to ich jediná možnosť a stratégia prežitia.
#3 Úzkosť je často spojená s perfekcionizmom, zatiaľčo introverzia nie
Sprievodným znakom úzkosti je často perfekcionizmus – niekedy je dokonca aj jej samotným spúšťačom. Väčšina introvertov však “nezdravým” perfekcionizmom netrpí.
#4 Introvertov nezaujíma, čo si o nich myslia druhí
Človek trpiaci úzkosťou sa môže tým, čo si o ňom myslia druhí, neustále zožierať. Problém nastáva aj vtedy, keď si myslí, že sa pred niekým zosmiešnil. O takejto situácii dokáže premýšľať aj celé týždne. Introverti však na mienku druhých ľudí takmer vôbec nehľadia.
#5 Obe skupiny sa zameriavajú na iné veci
Človek trpiaci úzkosťou je zameraný skôr na svoje vystupovanie, na svoju výkonnosť a na to, ako ho vnímajú druhí. Introverta tieto veci príliš nezaujímajú, hľadí skôr na obsah, zámer a podstatu všetkých vecí.
Pozri aj: Niektorí ľudia si nikdy neuvedomia, že týchto 21 vecí robíte preto, že ste introvert
iheartintelligence
Nahlásiť chybu v článku