Život nikoho z nás nie je prechádzkou ružovou záhradou. Neraz musíme prekonať väčšiu či menšiu krízu, otriasť sa a ísť ďalej. Vedeli ste však o tom, že väčšina ľudí zažije počas svojho života 4 najväčšie krízy? Prezradíme vám nielen to, kedy spravidla prichádzajú, ale aj to, ako ich čo najrýchlejšie zaženiete.
18 rokov
Predstavte si mladého človeka na prahu dospelosti. Stojí pred otázkou, čo so svojím životom. Výber vysokej školy môže ovplyvniť zvyšok jeho života. Nehovoriac o tom, aké nepríjemné preňho je, keď sa jeho predstavy o budúcnosti nezhodujú s predstavami jeho najbližších.
Čo s tým robiť? Odpoveď nie je jednoduchá, no možností je viacero. Mnohí ľudia to riešia tak, že po strednej škole si jednoducho dajú na rok pauzu. Nepokračujú ihneď štúdiom na vysokej škole ale buď sa niekde dočasne zamestnajú, cestujú, alebo jednoducho robia to, o čom si myslia, že by ich mohlo napĺňať.
Ak ste sa práve ocitli na podobnej životnej križovatke, skúste sa samých seba opýtať, čo by ste spravili, ak by ste sa ničoho nebáli. Práve strach nám totiž veľakrát stavia bariéry, kvôli ktorým nedovidíme na svoje sny.
25-30 rokov
Veľa ľudí popisuje túto krízu ako topenie sa. Môžete mať totiž pocit, že sa topíte v strede oceánu. Možno ste dobrým plavcom a môžete plávať ktorýmkoľvek smerom, no keďže nikde nevidíte pevninu, vysilení len bezmocne mávate rukami.
Obrovským problém sú v tomto veku taktiež nároky spoločnosti. Každý od vás očakáva, že budete mať perfektnú prácu, manžela/manželku, vlastný dom, auto a samozrejme, dieťa. Ideálne 2, dievčatko a chlapčeka. Niet divu, že čoraz viac ľudí v tomto veku skončí vo vreckách nie s kľúčmi od nového domu, ale s lekárskym predpisom na antidepresíva.
Ako z toho von? Riešenie znie veľmi jednoducho, no horšie je vykonať ho. Pomôcť vám totiž môže jedine isté ignorovanie požiadaviek, ktoré na vás kladie spoločnosť. Šťastní predsa musíte byť vy, nie oni. Veľmi dôležité je tiež to, aby ste sa v žiadnom prípade s nikým neporovnávali. Choďte do všetkého naplno a sami za seba.
35 rokov
Ledva ste sa otriasli a spamätali z druhej krízy a už prichádza ďalšia. Veľmi veľa ľudí si totižto v tomto veku začina uvedomovať, čo všetko vo svojom živote chceli, no nespravili to. Začínajú si uvedomovať, že takmer všetko robia, pretože musia a nie chcú.
Pracovné povinnosti, partnerské povinnosti, prípadná starostlivosť o dieťa… A vy začínate rozmýšľať, či ešte vôbec žijete svoj život, alebo či žijete životy iných ľudí. Melanchóliu strieda frustrácia a všetko môže zakončiť depresia. Niet divu.
Ako túto krízu prekonať? Skvelým riešením môže byť isté rozhodnutie, ktoré síce je dosť radikálne, no určite vám pomôže skvele si usporiadať myšlienky a prehodnotiť svoj život. O čom hovoríme? Zbaľte si kufre a odíďte minimálne na 2 týždne preč. Ďaleko od každého a ďaleko od všetkého. Potrebujete to. Ľudia, ktorým na vás úprimne záleží, si bez vás tento čas určite poradia.
45-50 rokov
Po tretej kríze ste prežili možno 10 rokov naozaj spokojného a vyrovnaného života. Zrazu však začínate zisťovať, že práca, ktorú ste kedysi milovali, vás už nenapĺňa. Láska je dávno preč a ak máte deti, sú už natoľko zaneprázdnené svojím vlastným životom, že vás si sotva všímajú.
Začínate mať pocit, ako keby ste celý svoj život venovali tej nesprávnej veci, alebo čo je horšie, tej nesprávnej osobe. Pesimistická nálada a nedostatok túžby či sily niečo zmeniť vám bráni v tom, aby ste videli aj krásne veci, ktoré ste doteraz zažili.
Ako z toho von? Možno by sme mohli povedať, že ide o najzávažnejšiu zo všetkých 4 kríz a preto je veľmi náročné odporúčať nejaký univerzálny recept – ak nejaký vôbec existuje. Bude to znieť ako klišé, no pravdou je, že pomôcť vám môže jedine čas a to, že budete sústrediť svoju pozornosť na veci, ktoré vás stále tešia. Ak vás baví cestovanie, cestujte. Chcete lepšiu kondičku? Cvičte. Pokojne aj sami, bez svojej polovičky. Trocha času osamote vášmu vzťahu možno len prospeje.
Pozri aj: Skúsený vzťahový terapeut prezrádza 10 vecí o láske, ktoré sa naučil počas svojej praxe
brightside
Nahlásiť chybu v článku