Rôznymi teóriami a faktami o príťažlivosti sa veda zaoberá už dlho.

Je užitočné vedieť, prečo a akým spôsobom príťažlivosť funguje. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to všetko veľmi jednoduché. Stretnete niekoho a po krátkej chvíli už viete určiť, či vás daná osoba priťahuje, alebo na vás, naopak, pôsobí odpudivo. Všetko je to však súhra mnohých, ťažko predvídateľných faktorov. Čo spôsobí, že sa nám niekto páči či nepáči? Keby sa vás niekto spýtal, ako a prečo ste sa do niekoho zamilovali, dokázali by ste presne objasniť tento proces? Je to len chemická reakcia alebo je za tým niečo viac?

Článok pokračuje pod videom ↓

Akú úlohu zohrávajú vône a zvuk?

Vedeli ste, že pri príťažlivosti je dôležitejšie to, čo počujeme a cítime nosom, než to, čo vidíme očami? Poľská štúdia dokázala, že človek toho z hlasu dokáže vyčítať a určiť nesmierne veľa. Pokiaľ by ste niekoho počuli, ale nevideli, pravdepodobne by ste dokázali odhadnúť nielen pohlavie a vek, ale aj približnú výšku, váhu, dominanciu a emocionálne rozpoloženie osoby. To isté sa týka aj vône.

To, či vás niekto bude priťahovať alebo nie teda závisí nielen od vzhľadu, ale aj od toho, čo vám napovie váš sluch a čuch. Vďaka hormónom, ktoré ľudské telo vylučuje je dokonca možné pociťovať príťažlivosť aj k niekomu, kto je od vás ďaleko a ešte ste s ním nestihli ani prehovoriť.

unsplash.com

Menštruačný cyklus

Fakt, že preferencie žien sa počas menštruačného cyklu menia, dokázalo už niekoľko štúdií. Počas plodných dní napríklad nežnejšie polovičky uprednostnia maskulínneho, dominantného muža s hlbším hlasom a symetrickou tvárou. Ak má žena doma menej maskulínneho muža, počas ovulácie sa za tým maskulínnym aspoň obzrie. Máme to totiž geneticky zakódované. Hľadáme si silného partnera s dobrou genetickou výbavou.

Ženám viac záleží na inteligencii

Nedávna štúdia dokázala, že ženy si na partnerovi viac vážia inteligenciu, než muži na svojej partnerke. Viac mužov si teda zvolí radšej krásu, kým ženy sú ochotné ísť na rande s menej pohľadným, no zato inteligentným mužom. Istá univerzita sa rozhodla experimentovať. Základom bolo tzv. rýchle randenie, kedy dvojice mali k dispozícii 4 minúty na to, aby sa spoznali. Následne mali hodnotiť, do akej miery im na škále od 1 do 10 prišla druhá osoba atraktívna, inteligentná, a či by sa s ňou/s ním chceli znova stretnúť. Muži hodnotili vzhľad omnoho prísnejšie.

unsplash.com

Prečo existuje pedofília?

Príťažlivosť nie je vždy vhodná, čoho dôkazom je pedofília. Desíme sa už len pri jej zmienke. Prečo však vôbec existuje? Z evolučného hľadiska nemá žiaden význam, ide teda o psychické ochorenie. Istá štúdia ukázala, že pedofília sa vyvinie zväčša u ľudí, ktorí boli v detstve zneužívaní. Ďalšia zas dokazuje, že pedofili majú ináč prepojené nervové zakončenia, než zdravý človek. U zdravého človeka vyvolá obraz dieťaťa v hlave inštinkt starostlivosti, kým pohľad na dospelú osobu môže vyvolať sexuálny pud. U pedofilov je však oblasť, ktorá spracúva sexuálne podnety, narušená.

Narcizmus považujeme za atraktívny

Aj keď pre ľudí s narcistickou osobnosťou väčšinou nemáme pekného slova, štúdie dokazujú, že ich považujeme za atraktívnych. Tiež vás to prekvapilo? Neraz totiž hovoríme o tom, že nechceme egoistického partnera zameraného len na seba. Dáva to však zmysel, keďže narcistické osoby dbajú o svoj zovňajšok a dajú si záležať na tom, aby sa iným páčili. Okrem toho veria, že sú sexuálni bohovia a aj to z nich navonok vyžaruje. Zaujímavé je, že s vyššou príťažlivosťou u žien sa spájajú aj isté črty psychopatie.

unsplash.com

Ako predísť tomu, aby vás partner podviedol?

V tejto chúlostivej otázke prichádzajú vedci s pomerne zvláštnym riešením. Nehľadajte si atraktívneho partnera. Prečo? Lebo ak máte partnera, ktorý je atraktívnejší ako vy, sám seba bude vnímať ako ešte viac atraktívneho. V takom prípade, ak má niekto pocit, že je viac atraktívny a je menej spokojný so svojím partnerom, je pravdepodobnejšie, že bude hľadať uspokojenie inde. Dokazuje to napríklad harvardská štúdia, ktorá sa okrem iného venovala aj výskumu vzťahov celebrít. Ďalšia štúdia zas dokazuje, že manželstvá atraktívnejších ľudí mali zvyčajne kratšie trvanie.

Prečo nás priťahujú protiklady?

Toto ste iste neraz počuli a potvrdzuje to aj veda. Ukázalo sa, že nás priťahujú ľudia s genetickou výbavou, ktorá je protikladom k tej našej. Najmä v prípade, pokiaľ ide o tzv. HLA komplex. Ten je zodpovedný za správne rozlišovanie vlastných buniek tela a buniek, ktoré do tela nepatria, ako napríklad vírusy. Ako je možné, že dokážeme zistiť, či má partner iný HLA komplex ako my? Údajne to zisťujeme podvedome pomocou čuchu.

Brada je v kurze

Najnovšie štúdie dokazujú, že muži s bradou priťahujú ženy oveľa viac, než tí čerstvo oholení. Nie je však jedno, akú má muž bradu. Ideálne je podľa prieskumov niekoľkodňové strnisko, najmä v prípade, ak má žena záujem len o krátkodobú záležitosť. Ak však hľadajú dlhodobý vzťah, príťažlivejšia je hustá brada. Výskumu v tejto oblasti sa zúčastnilo celkovo 8520 žien.

unsplash.com

Zvláštne „baliace hlášky“

Väčšina ľudí sa klišé vyhýba, ako sa len dá. V kurze je originalita a kreativita. Ak nie ste práve ten kreatívny typ, nevadí. Stále je lepšie použiť niečo zvláštne, ako niečo otrepané. Je totiž evolučne podmienené, že ženy si všímajú skôr mužov, ktorí prídu s niečím novým a zvláštnym.

Vyzerá, ako váš brat?

Nech to znie akokoľvek zvláštne, ženy si ako partnerov vyberajú mužov, ktorí sa podobajú na ich brata (samozrejme, ak nejakého majú). Nehľadajú však kópie svojich súrodencov, podobnosť neprekročila hranicu 30 percent. Okrem toho, informácia by nemala byť až natoľko prekvapivá, keďže už niekoľko štúdií predtým dokázalo, že si vyberáme partnerov, ktorí sa podobajú na našich rodičov.

Sedia tieto charakteristiky aj na vášho partnera?

Pozri aj: Toto je 10 vecí, ktorým na mužoch neodolá (takmer) žiadna žena

psych2go
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov