Mladých ľudí je v Iráne, doslova, viac než dosť. Či však skutočne majú svoje miesto v spoločnosti je už na inú debatu. Mal som tú česť medzi nimi nejaký čas stráviť. Spomedzi 57 islamských zemí sveta má práve Irán politicky najaktívnejších mladých ľudí. Mladí ľudia z Iránu zároveň predstavujú najväčšiu hrozbu pre teokraciu, teda politický systém, ktorého pravidlá vychádzajú z náboženstva.
Keby sme sa pohrabali trošku hlbšie v histórii, našli by sme takých politických systémov skutočne veľa. Pokiaľ si odmyslíme domorodé kmene, ktoré ťažko považovať za politické systémy, nájdeme teokraciu práve v islamských krajinách alebo vo Vatikáne. Mladí Iránci vytvorili po prezidentských voľbách v roku 2009 vo svojej zemi celkom inú a novú politickú dynamiku.
Aj napriek tomu, že sa im viac menej darí raziť si cestu k slobode, ich požiadavky na politický režim sa nemenia a ich hnev vrie pod povrchom. Režim, ktorý ich má chrániť a zastupovať, nedokáže riešiť ich základné sociálno-ekonomické problémy. A vďaka tomu sa stáva zraniteľným.
Sledujte ma aj na Facebooku a Instagrame.
etroit-je-ako-magnet-pre-umenie-fotil-som-hipsterske-komunity-ktore-sa-snazia-revitalizovat-mesto-duchov/‘ nove_okno=’true‘ nadpis=“]
Nahlásiť chybu v článku