Aj keď psychické ochorenia nie sú nákazlivé v pravom zmysle slova, aj zdravý ľudský rozum občas robí zvláštne veci. Dokáže vyvolať vidiny, halucinácie a zahráva sa s nami vo forme rôznych ilúzií. Niektoré môžu byť vcelku príjemné, niektoré však menej. Folie à deux je tým menej príjemným príkladom toho, aká krutá dokáže naša myseľ byť.
Názov fenoménu pochádza z francúzštiny a znamená „šialenstvo dvoch“ alebo zdieľaná psychóza. Je to pomerne zriedkavé psychiatrické ochorenie, ktorého dôsledkom sa príznaky ochorenia, ilúzie či halucinácie prenášajú z jednej osoby na druhú.
Pokiaľ sú symptómy zdieľané viacerými než dvoma osobami, hovoríme stále o rovnakom fenoméne, ide však už o tzv. „šialenstvo mnohých“. Ako prví túto dezilúziu popísali Charles Lasègue a Jean Pierre Falret, hovorí sa mu preto aj Lasègue-Falret syndróm.
Syndróm sa väčšinou vyskytuje v prípade, ak dve alebo viaceré osoby žijú spoločne v izolácii od okolitého sveta a s okolím komunikujú len minimálne. Z týchto dvoch osôb je väčšinou jedna tá, ktorá trpí dezilúziou (hovorí sa jej primárny pacient) a vyvoláva ju aj u tej, s ktorou spoločne žije. Dezilúzia môže byť zdieľaná úplne alebo len čiastočne, teda osoby zdieľajú len niektoré jej aspekty.
Väčšinou sa zdieľaná psychóza vyskytuje medzi blízkymi príbuznými, ako je napríklad matka a dieťa alebo manžel a manželka. Vo výnimočných prípadoch môže dezilúziu primárneho pacienta zdieľať dokonca aj lekár. V prípade, ak sú obe osoby včas umiestnené do starostlivosti psychiatrov, osoba, ktorá v skutočnosti chorá nie je, sa čoskoro spod vplyvu dezilúzie vymaní a je prepustená domov.
Existuje mnoho prípadov, v ktorých lekári popísali rôzne bizarné prípady zdieľanej psychózy. Napríklad 34-roční manželia Margaret a Michael zdieľali dezilúziu, že niekto vchádza do ich domu, roznáša prach a nosí ich topánky. Lekári si myslia, že okrem zdieľanej psychózy však v tomto prípade išlo aj o prípad emocionálnej nákazy.
Ďalší bizarný prípad zahŕňal päťčlennú rodinu, ktorá ušla zo svojho domova v Austrálii na miesto vzdialené 1600 kilometrov, pretože boli presvedčení, že sa ich niekto chystá vykradnúť a zabiť. Polícia však nikdy žiadne dôkazy nenašla.
Medzi extrémnejšie prípady patrí 52-ročná žena, ktorá trpela dezilúziou, že sa ju a jej rodinu pokúšajú otráviť susedia, ktorí boli príbuzní jej manžela. Žena v skutočnosti bola chorá, zlyhávali jej obličky a lekári mali podozrenie na mentálnu anorexiu, nie však kvôli otrave. Odmietala prijímať akúkoľvek potravu aj tekutiny. V rámci zdieľanej psychózy tejto dezilúzii uverila aj jej 22-ročná dcéra. Žena zo strachu pred otravou prestala kŕmiť svojho 8-ročného syna. Keď sa dozvedela, že sa chlapec najedol v škole, zakázala mu do nej chodiť. Po troch týždňoch liečby sa stav rodiny zlepšil.
Aj keď je mozog geniálny orgán, občas akoby si z nás robil srandu. Dokáže nás presvedčiť o chorobe napriek tomu, že nám v skutočnosti nič nie je a chorá je nám blízka osoba.
Pozri aj: Ako zistíte, či je niekto psychopatom? Prezradí vám to týchto 12 symptómov
wikipedia, ncbi
Nahlásiť chybu v článku