Tak úplne ju nepochopí nikto, kto si ňou nikdy neprešiel.

Depresia. Ochorenie, pred ktorým si stále zakrývame oči a hanbíme sa zaň. Keď si napríklad zlomíme na lyžovačke ruku, nebojíme sa s tým priznať svojim priateľom, kolegom či rodine. Ak však pod vplyvom veľkého tlaku dostaneme depresiu, mlčíme. Preto sa o nej hovorí stále málo a preto si mnohí ľudia nedokážu predstaviť, čo sa pod týmto pojmom v skutočnosti skrýva.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ozrejmí vám to však týchto 9 citátov – a to omnoho dôvernejšie, než akákoľvek poučka.

“Vy nie ste vaša choroba. Každý človek trpiaci depresiou má individuálny príbeh, ktorý by mohol svetu rozpovedať. Máte svoje meno, máte svoju históriu, máte svoju osobnosť. Zostať samým sebou aj počas tohto ochorenia je súčasťou bitky.“ – Julian Seifter

Ľudí veľakrát definujeme podľa ochorenia, ktorým trpia. Ten s depresiou. Ten so schizofréniou. Tá s úzkosťou. A to je chyba. Každý človek je v prvom rade výnimočnou osobnosťou. A až tam niekde pod tým všetkým, pod všetkou tou bolesťou a problémami, je nejaká psychická porucha.

“Si taký odvážny a tichý… Až som zabudol na to, ako sa trápiš.” – Ernest Hemingway

Áno, paradoxne, je to tak. Spravidla platí, že čím väčšie utrpenie človek prežíva, tým menej je to na ňom poznať. Keď nás trápi nejaký menej závažný problém, s niekým sa poradíme. No keď nás trápi niečo, čo požiera celé naše srdce, dušu i myseľ, veľakrát mlčíme.

pexels.com

“Tá najodvážnejšia vec, ktorú som kedy urobila je to, že som ostala nažive, keď som chcela tak veľmi zomrieť.” – Juliet Lewis

Žiaľ, depresia, predovšetkým tá neliečená, sa veľakrát končí aj tragicky. Samovraždou. Problémy človeka sú dlhodobe prehliadané, až sa dostane do situácie, kedy už tú ťarchu nedokáže uniesť len sám, na vlastných pleciach, a rozhodne sa svoj život ukončiť. Buďme k iným viac pozorní a všímajme si, či náhodou práve nepotrebujú našu pomoc.

“Väčšina ľudí si neuvedomuje, že niektorí z nás vynakladajú obrovské množstvo energie, len aby vyzerali normálne.” – Albert Camus

Ako sa máš? 

Dobre. 

Nevyzeráš tak. 

Som len unavený.

Aha, OK.

Bežný dialóg dvoch bežných ľudí. “Dobre,” alebo “Som len unavený,” však veľakrát znamená omnoho viac…

“Psychické ochorenia nás desia a zahanbujú. Ľudí, ktorí nimi trpia marginalizujeme, no práve oni by potrebovali našu najväčšiu pomoc.” – Glenn Close

Opäť sme pri tom, že za psychické ochorenia sa drvivá väčšina ľudí hanbí. A to nielen tí, ktorí nimi trpia, ale aj ich rodinní príslušníci. Mnohí radšej povedia, že ich mama je “v nemocnici”, než by priznali, že je v psychiatrickej liečebni. Mnohí radšej povedia, že ich dieťa je “po operácii”, než by radšej priznali, že sa pokúsilo o samovraždu. Kedy už konečne spoločnosť pochopí, že sa nie je začo hanbiť?

pexels.com

“Je to také bežné, že sa to môže stať komukoľvek z nás. Problémom však je, že nikto o tom nechce hovoriť.” – Ruby Wax

O týchto problémoch hovoriť treba. Len tak sa posunieme ďalej a len tak docielime to, že depresia konečne nebude braná ako niečo, za čo sa treba hanbiť.

“Nikdy som neverila, že depresia existuje… až pokým som ju nedostala ja.” – Lithium Lollipop

Žiaľ, je to tak. Mnohí ľudia si myslia, že oni sa obeťou depresie či inej psychickej choroby nemôžu stať nikdy. Omyl. Môže sa ňou stať KTOKOĽVEK a KEDYKOĽVEK.

“Nie som lenivá. Som len unavená z toho každodenného boja…” – Mimi Love

Hladina energie človeka trpiaceho depresiou je na bode mrazu. Toto ochorenie je totiž nesmierne vyčerpávajúce, čo však veľa ľudí nedokáže alebo nechce pochopiť. Nie, ľudia trpiaci depresiou nie sú leniví. Oni sú len chorí a nevládzu – rovnako, ako nevládze ktokoľvek z nás, keď má napríklad vysokú horúčku či črevnú chrípku.

pexels.com

“Smútok bolí, no je to zdravý pocit. Občas ho musí pocítiť každý z nás. Depresia je však niečo celkom iné.” – J.K.Rowling

Veľakrát si pojmy “smútok” a “depresia” zamieňame. Tak napríklad, ak niekto v obchode nenájde svoje číslo svetra, ktorý sa mu tak veľmi páči, môže povedať, že má z toho “depku”. Naopak, niekto, kto rieši tisíckrát závažnejšie problémy môže povedať, že je “iba smutný”. Medzi smútkom a depresiou je však priepastný rozdiel, ktorého prehliadnutie môže byť veľmi nebezpečné.

Pozri aj: Vianočná depresia: Problém, ktorý každoročne trápi tisícky ľudí. Týchto 7 tipov vám pomôže prekonať ho

learning-mind
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov