Psychológia nie je len veda plná poučiek a definícií.
Je to zároveň aj skúmanie akcie a reakcie, skúmanie duševného sveta človeka, skúmanie učenia, myslenia a mnohých ďalších javov. Aj keď sa môže zdať, že teórie je príliš, praktické využitie psychológie má značný dosah. Aby však mohla byť psychológia využitá v praktickom živote, je nutné neustále experimentovať. Tohto si boli vedomí psychológovia už pred desaťročiami. Čo všetko viete o experimentoch z tejto oblasti?
Článok pokračuje pod videom ↓
Ak vás kvíz zaujal, navštívte našu sekciu testov a vyskúšajte si aj ďalšie.
Kto bol iniciátorom stanfordského väzenského experimentu?
Foto: facebook
Autorom experimentu, ktorý sa dočkal aj sfilmovania, bol Philip. G. Zimbardo. Jeho cieľom bolo zistiť, ako sa mení správanie človeka pod vplyvom moci. Experiment sa však nepekne zvrtol a z etických dôvodov musel byť predčasne ukončený.
Čo skúmal marshmallow experiment?
Foto: unsplash
Autorom tejto štúdie je Walter Mischel zo Stanfordu. Jeho cieľom bolo zistiť, do akej miery sú deti schopné odložiť okamžité uspokojenie. Dal im na výber dve možnosti, zjesť cukríky marshmallow neskôr a dostať ich viac alebo ich zjesť hneď, ale menej.
Aké zviera bolo použité v experiment s malým Albertom?
Foto: unsplash
Cieľom experimentu s malým Albertom bolo zistiť, či je možné u detí generalizovať strach. Autor štúdie, John Watson, dokázal, že to možné je. Prinútil malého Alberta báť sa nielen potkanov, ale následne všetkého, čo bolo biele a chlpaté.
Koho sa týkal Hoflingov nemocničný experiment?
Foto: usnplash
Hoflingov nemocničný experiment sa týkal sestier a lekárov a jeho podstatou bolo testovanie konformity. Cieľom experimentu bolo zistiť, či zdravotné sestry podajú pacientom na lekárov príkaz nevhodnú dávku lieku aj keď vedia, že to nie je správne a môžu pacientovi ublížiť.
Akej oblasti psychológie sa týkal Milgramov experiment?
Foto: unsplash
Miglramov experiment patrí medzi tie najslávnejšie psychologické experimenty a preslávil sa nielen výsledkami, ale aj neetickosťou. Týka sa oblasti sociálnej psychológie a jeho cieľom bolo zistiť, kam až sú schopní ľudia zájsť, len aby splnili príkaz vydaný autoritou.
Čo preukázal Aschov experiment?
Foto: unsplash
Aschov experiment sa týkal konformity a dokázal, že ľudia sa prispôsobia väčšine aj v prípade, ak sú si istí, že majú pravdu. Nechcú totiž vytŕčať z davu a byť považovaní za "iných".
Čo chcel dokázať Albert Bandura v slávnom experimente s bábikou Bobo?
Foto: Facebook
Debata o tom, či človeka viac ovplyvňuje výchova alebo dedičnosť, trvá už desaťročia. Albert Bandura trval na tom, že rôznym druhom správania sa človek učí už od detstva, a to imitáciou toho, čo robia dospelí.
Čoho sa týkal Millerov experiment s magickým číslom 7?
Foto: unsplash
Millerovo magické číslo 7+/-2 sa týka pamäti. Experimentmi totiž zistil, že človek je schopný v pracovnej pamäti udržať v priemere práve toľko čísel či objektov.
S akými zvieratami experimentoval Ivan Pavlov vo svojom najslávnejšom experimente?
Foto: unsplash
Experimenty Ivana Pavlova patria medzi tie, ktoré pomohli položiť základy psychológie, ako ju poznáme dnes. Skúmal vznik reflexov, a to za pomoci psov. Za svoje výskumy dokonca získal Nobelovu cenu.
Čo dokázala štúdia prípadu Kitty Genovese?
Foto: wikipedia
Prípad Kitty Genovese otriasol svetom ešte v roku 1964. Nebol to experiment, Kitty bola skutočne brutálne zavraždená, no vedcov správanie ľudí zaujalo natoľko, že sa ním rozhodli bližšie zaoberať. Vraždu mladej dievčiny na vlastné oči videlo najmenej 40 svedkov, no ani jeden nezakročil, ani sa jej nepokúsil pomôcť. Prípad Kitty Genovese teda dokazuje, že ak je človek súčasťou prizerajúceho sa davu, je len malá pravdepodobnosť, že z neho vystúpi a trpiacemu pomôže. Dnes sa tomuto javu hovorí "bystander efekt".
Vyhodnotenie:
Skvelé! O psychologických experimentoch viete naozaj všetko!
Vyhodnotenie:
Výborne! Zdá sa, že psychologické experimenty máte v malíčku!
Vyhodnotenie:
Dobré! Svet psychológie vás, zdá sa, celkom zaujal
Prosím zdieľajte tento kvíz na zobrazenie výsledkov.
Nahlásiť chybu v článku