Nemusíte sa niekomu pozerať do očí, aby ste zistili, či klame.

O reči tela sme už písali viackrát. Ak sa s niekým rozprávate osobne, odhaliť, že vám klame je síce niekedy náročné, no nie nemožné. Stačí sledovať pohyb jeho očí, jeho gestikuláciu či tón hlasu. Čo však robiť v prípade, ak si s týmto človekom len píšete a nevidíte ho?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nezúfajte, odhaliť klamstvo nie je nemožné ani v maily, SMS či v správach na sociálnych sieťach. Stačí, keď sa zameriate na týchto 8 vecí.

Dlhé vety

Nedávna štúdia Cornellskej univerzity dokázala, že vety, v ktorých klameme sú dlhšie než tie, v ktorých hovoríme pravdu. Ak sa teda dotyčná osoba vyjadruje až podozrivo kvetnato, majte sa na pozore.

Nejasné vyjadrovanie

To spoznáte podľa toho, že niekto až priveľmi často používa slová ako “možno”, “asi”, “uvidíme”, “podľa mňa” alebo “pokúsim sa”. Aj vám zaváňajú alibizmom? Nie ste sami.

pexels.com

Klamstvo opakuje viackrát

Klamári sa riadia pravidlom: “Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou.” Vy však viete, že vaše chápanie je v poriadku, a že stačí, ak vám niekto niečo povie jedenkrát. Ak istú informáciu zopakuje viackrát a niekoľkokrát po sebe, zbystrite pozornosť.

Dlhé čakanie na odpoveď

Čím viac času na odpoveď, tým viac času na “vyšperkovanie” klamstva. Ak niekto nemá čo skrývať, odpovie vám hneď, ako mu to iné povinnosti dovolia.

Dlhé písanie

Väčšina aplikácií vám už dnes ukazuje, kedy vám niekto práve odpisuje na správu. Možno sa vám už stalo, že písanie trvalo naozaj dlho, no nakoniec vám prišla jedna veta. Ak teda niekto odpisuje pridlho, pravdepodobne svoju odpoveď upravuje a mení, až kým jeho lož nebude dokonalá.

pexels.com

Žiadna odpoveď

Nemusíte to nevyhnutne znamenať, že daná osoba vám neodpíše vôbec. Odpísať vám môže, no v jej odpovedi nenájdete odpoveď na to najdôležitejšie, na čo ste sa pýtali. Pravdepodobne si myslí, že zastieranie pravdy klamstvom nie je.

Snaha o vzbudenie výčitiek svedomia

Možno ste už vo svojom okolí polčuli o prípade, kedy jeden partner tomu druhému v telefóne našiel nejaké “kompromitujúce” správy, no miesto vysvetlenia či ospravedlnenia sa dočkal len odpovede: “Prečo si sa mi hrabal/a v telefóne?!” Tí najväčší klamári sa vo vás vždy budú snažiť vyvolať výčitky svedomia.

Neustále sťažovanie sa

Mnohí klamári s obľubou využívajú hru na večnú obeť. Ak ich budete konfrontovať niečím nepríjemným, obratom dostanete správu o tom, akí sú chorí, že sú bez práce, alebo že sa práve rozvádzajú. NA diaľku sa predsa dá vymyslieť čokoľvek. Myslia si, že takto ich ľudia budú ľutovať a odpustia im čokoľvek.

Pozri aj: Aké to je byť patologickým klamárom? Toto je 10 priznaní ľudí, ktorí nedokážu hovoriť pravdu

brightside
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov