Kultúrou a výchovou je ovplyvnené to, ako sa stravujeme, ako sa obliekame, ako sa správame k iným ľuďom, naše názory, postoje, životné ciele. Ale nielen to. Ovplyvňujú aj spôsob, akým píšeme, akým sa vyjadrujeme a dokonca aj to, ako kreslíme. Napríklad, keby vás niekto požiadal, aby ste nakreslili kruh, ako to urobíte vy?
A teraz naozaj, vyberte si kúsok papiera a nakreslite naň obyčajný kruh. Ako váš kruh vyzerá? Nakreslili ste ho do stredu alebo na kraj papiera? A ako ste kreslili? V smere alebo proti smeru hodinových ručičiek? A nakreslili ste kruh úplný alebo ste ho nespojili úplne a nechali ste medzeru? Každý detail o vás môže niečo prezradiť.
Napríklad, až 86 percent Američanov by kruh nakreslilo proti smeru hodinových ručičiek, kým 80 percent Japoncov by ho nakreslilo opačne, teda v smere hodinových ručičiek. Ako to však niekto vôbec môže vedieť?
V roku 2016 prišiel Google so zábavnou hernou aplikáciou s názvom „Quick, Draw!“. Úlohou ľudí bolo nakresliť obrázok a Google sa pomocou algoritmu pokúsil v priebehu 20 sekúnd prísť na to, čo by malo byť na obrázku znázornené. Kruh nakreslilo až 119 000 ľudí z rôznych kútov sveta a spoločnosť Quartz sa to rozhodla využiť pre svoj výskum.
Výsledky výskumu ukázali, že smer, v ktorom kruh nakreslíte, súvisí s tým, kde ste sa narodili a v akej kultúre ste boli vychovávaní. Každá kultúra má vlastný spôsob zmýšľania, stáročia dedený písaný aj hovorený jazyk a spôsob vzdelávania.
Existujú len dva spôsoby, ako nakresliť kruh – v smere hodinových ručičiek alebo proti smeru ich otáčania a každá kultúra si prisvojila jeden z týchto spôsobov. Od čoho závisí, v ktorej kultúre ako kreslia kruh? Výskumníci si myslia, že do značnej miery to závisí od jazyka. V Japonsku a v Číne sa napríklad znaky začínajú písať z ľavého horného kraja smerom dole. Zrejme preto aj väčšina obyvateľov Japonska kreslí kruh v smere pohybu hodinových ručičiek. Okrem toho, kultúra je známa svojou precíznosťou a usporiadanosťou.
Väčšina obyvateľov Ameriky zas nakreslí kruh v protismere pohybu hodinových ručičiek preto, lebo v tom smere sa napríklad bežne píše aj písmeno „o“, „c“, písané písmenko „a“ alebo malé písané písmenko „d“ či „q“.
Výskumov v tejto oblasti akosi ubúda, najmä preto, lebo sa presúvame od písania perom a ceruzkou k využívaniu digitálnych technológií. Napriek tomu o tom, čo o vás prezradí kresba či písmo by sa dalo hovoriť veľa, psychológia je na tieto poznatky bohatá. A ako ste kruh nakreslili vy?
Pozri aj: Aký je váš podpis? Dá sa z neho totiž vyčítať, či máte sklony k narcizmu
curiosity
Nahlásiť chybu v článku