Dobre načasovaná, vtipná poznámka medzi priateľmi vie zaručene pobaviť. Ak sa za ňou však skrýva pasívne agresívny komentár, za ktorý človek skrýva skôr svoj hnev, dokáže sa zmeniť na veľmi účinnú zbraň.

Každý z nás sa už niekedy stretol s netaktnými poznámkami svojho okolia. Nezáleží, či to ide zo strany najbližších alebo ľudí, ktorých sme práve stretli na párty. Na každého z nás to môže mať nie celkom povzbudivý či zábavný efekt.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cynizmus, pseudohumorné poznámky. Zdá sa, že tento spôsob komunikácie sa stáva súčasťou každodenného života. To ale neznamená, že by ste sa mu mali podriadiť.

Prečo je dôležité byť silným

(aby sme si rozumeli, stále hovoríme o psychike) 🙂

Podľa štúdie Michiganskej univerzity z roku 2016 je vo svete čoraz viac prítomná nezdvorilosť. Výskumníci zistili, že ľudia vystavení sarkastickým a ponižujúcim poznámkam zbytočne strácajú svoju psychickú energiu a pohodu, a to v snahe interpretovať zámer „útočníka“. Ich zvýšená psychická únava má však za následok aj ťažkosti so zvládaním impulzov a regulovaním emócií.  V dôsledku toho sú náchylnejší na opätovanie takéhoto správania.  Čo z toho vyplýva?

Pre viacerých z nás už staré známe: zlo plodí len ďalšie zlo.  A tak jedna netaktná poznámka naozaj nemusí ublížiť zásadne len jednému človeku. Ten totiž svoje nie celkom potlačené pocity pošle najbližšej možnej obeti a takto dokola. Dobrá správa je, že stále je tu možnosť ostať silným a vyrovnaným a taktne sa s obdobnými (hlúpymi) komentármi vysporiadať.  Ako by teda asi zneli rady tých, ktorí už takýto level dosiahli?

#1 Nemrhajte svojou energiou

Umožniť iným mať kontrolu nad vašimi myšlienkami či pocitmi im dáva nad vami moc. A takmer určite nikto z nás nechce, aby negatívne „komenty“ ovplyvnili naše vlastné pocity a náš deň, ktorý by sme za iných okolností prežili s úsmevom od ucha k uchu.

pixabay.com

Ak je zvykom jednotlivca špliechať podradné pripomienky, jednoducho si uvedomte a rozhodnite sa, že takéhoto človeka v živote nepotrebujete a nevyčleňujte mu súkromný apartmán aj s raňajkami do postele vo svojom vnútornom svete. Zbytočne by vám tam všetko porozbíjal. Dajte si záväzok mať pekný deň aj za predpokladu, že váš kolega, s ktorým jednoducho byť musíte, je na vás zlý. Nenechajte svoju hodnotu určovať cudzích ľudí. Takže. Zhlboka nádych, výdych. Do toho!

#2 Buďte verní svojim hodnotám

Mentálne silní ľudia poznajú svoje hodnoty. Ale nielen tak, v teoretickej rovine. Tieto hodnoty im totiž slúžia aj ako priority, ktoré im nevezme len tak nejaký vyrývačný kolega. Aj keď ich to občas stojí pripomínanie si skutočnosti, že je potrebné sa k druhým správať s rešpektom,  alebo to znamená ospravedlňovať sa zo situácií, ktoré nie sú v súlade s ich presvedčením, duševne silní ľudia vedia, že zachovanie ich pravého ja je kľúčom k vnútornému pokoju. Bez ohľadu na to, aké lákavé a jednoduché je klesnúť na úroveň druhých ľudí, nerobte to. To neznie tak zložito, či áno?

#3 Naučte sa ozvať, ale aj mlčať

Duševne vyspelí ľudia vedia, kedy majú byť asertívni. Na druhej strane si uvedomujú, že najlepšia vec, ktorú môžu v niektorých situáciach urobiť, je ignorovať niekoho, kto na seba púta pozornosť netaktnými komentármi. Nemajú potrebu mať posledné slovo v konverzácii, avšak nemajú ani strach napomenúť niekoho, kto sa im snaží narušiť ich pokoj.

#4 Trénujte svoj mentálny sval

V zdravom tele zdravý duch. Nieže by sme sa snažili dehonestovať túto životnú pravdu, ba naopak. To, že vďaka pohybu a cvičeniu dokážeme uniesť väčšie a ťažšie bremená, sme si už zaiste viacerí všimli. Ale čo naše psychické svaly? Občas si uvedomíme, že aj tie treba potrénovať. Aj vďaka nim totiž lepšie dokážeme spracovať ťažké životné okolnosti. Áno medzi ne môžu patriť aj nekalé slovné útoky, ktoré, miesto toho aby vás ovplyvnili, skúste radšej spracovať. Nešírte ich v hneve ďalej a slovami Petra Nagya, nenechajte vyhrať cynikov.

pixabay.com

Ak sa ale ocitnete v toxickom prostredí, je možné, že jediným východiskom bude dostať sa z neho čo najďalej. Nezdravé pracovisko či iné také okolie, v ktorom trávite viac času, si môže vyžiadať daň v podobe vašej psychickej či fyzickej pohody, a to bez ohľadu na to, akú duševnú silu máte.

Pozri aj: Viete, ako spoznáte hlúpeho človeka? Freud má skvelú radu, ktorú zhrnul do jedinej vety

psychologytoday
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov