Ak však máš nasledujúce schopnosti, všetko ti pôjde oveľa ľahšie. Pokiaľ nimi nedisponuješ, nezúfaj. Nebude to síce jednoduché, ale môžeš si ich tiež osvojiť.
Empatia
Empatických ľudí je dnes vo svete asi toľko, ako šafránu. Čo to ale tá empatia je? Empatia je v podstate schopnosť vcítiť sa do niekoho iného. Ide teda o opak ľahostajnosti. Empatickosť sa ti zíde nielen v bežnom živote, ale aj v komunikácií s klientmi, ako aj zamestnancami. Tvoj tím určite ocení, ak porozumieš ich potrebám a vnesieš do pracovného prostredia tímového ducha.
Time management
Mať efektívny time management je schopnosť, ktorá má v dnešnej uponáhľanej dobe cenu zlata. Sám dobre vieš, že najťažšie nie je urobiť úlohy, ktoré si naplánuješ, ale dokončiť ich v v rozumnom čase. Na to, ako efektívne narábať s časom, ktorý máš k dispozícií, žiaľ, univerzálna rada neexistuje. Každý z nás si totiž musí nájsť systém, ktorý mu vyhovuje, a toho sa následne držať. Zoznam úloh, premyslený plán a rozumné časové rozvrhnutie jednotlivých činností sú však základ.
Spánkový režim
Podľa mnohých štúdií je veľmi dôležité, aby si mal spánkový rituál, ktorého sa budeš pridržiavať. Určite si už zažil, že ak celý víkend ponocuješ, a počas týždňa potrebuješ skoro vstať, tvoje telo je zmätené a tvoj režim je úplne hore nohami. Navyše, sám dobre vieš, že nekvalitný spánok ti dokáže rozhádzať celý deň. Pomôže ti iba jediné — striktný spánkový režim.
Požiadať o pomoc
Požiadať o pomoc iných ľudí je niekedy veľmi ťažké. Buď sa cítime príliš hrdí alebo sa bojíme spýtať. Nikto z nás totiž nechce byť vnímaný ako slabý či nekompetentný. Opak je však pravdou, a nedávna štúdia realizovaná Harvard Business School zistila, že tí, ktorí sa neboja ozvať, ak niečo potrebujú, navonok pôsobia oveľa schopnejšie ako tí, ktorí sa tvária, že všetko vyriešia sami.
Konzistentnosť
Práve kvôli absencii tejto zručnosti ostáva väčšina novoročných predsavzatí, ako aj životných plánov, iba na papieri. Nie každý má pevnú vôľu a schopnosť doťahovať veci do konca. Bez tejto vlastnosti však iba sotva dosiahneš svoj cieľ. Či už máš v pláne doštudovať, zhodiť pár kíl, alebo pracovať na akomkoľvek projekte, konzistencia je pre udržanie úspechu priam kľúčová.
Pozitívne sebahodnotenie
Nezáleží na tom, čo si o tebe myslia druhí, ale na tom, čo si o sebe myslíš ty sám. Vybudovať zdravé sebavedomie a schopnosť veriť v seba samého v situáciách, keď sa od teba každý dištancuje, nie je jednoduché, no určite sa vyplatí.
Nestarať sa do cudzích vecí
Aj keď človek je tvor zvedavý, treba si uvedomiť, že nemáš žiadne právo na to, aby si riešil veci niekoho iného, pokiaľ ťa o to sám nepožiada. Strkať nos do cudzích vecí sa nevypláca a oberá ťa iba o čas a energiu.
Vedieť, kedy mlčať
Nie nadarmo sa hovorí, že mlčanie je zlato. Nech si akokoľvek „ukecaný“, musíš vedieť, kedy treba držať jazyk za zubami. Predovšetkým to platí vtedy, keď je len malá pravdepodobnosť, že budeš konať s chladnou hlavou. V preklade — keď si nahnevaný, podráždený alebo nervózny. Preto, aby si to neskôr neľutoval, skús v takýchto situáciách radšej napočítať do desať a zhlboka dýchať.
Počúvať
Sme tak neuveriteľne zahltení informáciami, správami a telefonátmi, že náš mozog občas už iba ťažko udrží pozornosť. Lenže ak nechceš byť ignorant, musíš vedieť vypočuť aj druhých. Skvelým tipom, ako byť aktívnym poslucháčom, je opakovať si v hlave to, čo ti práve druhá osoba hovorí.
Neohovárať
Jednou z najdôležitejších vecí v živote každého z nás sú vzťahy. A čo drží vzťahy pokope? No predsa dôvera. Azda najjednoduchší spôsob, ako ju stratiť, je rozprávať o druhých poza ich chrbát. Klebety sa šíria rýchlejšie ako svetlo a uškodíš nielen druhej osobe, ale aj sám sebe. Ako tomu odolať? Snaž sa v prvom rade nič neiniciovať a vyhýbať konverzáciám, v ktorých sa ohovára niekto iný, prípadne sa pokús zmeniť tému.
Úprimnosť
Úprimnosť je vlastnosť, ktorá sa v dnešnej dobe pretvárok veľmi cení. To, že si úprimný neznamená, že niekomu škodíš. Jednoducho nie si pán pretvárka a hovoríš iba to, čo si naozaj myslíš. Navyše, úprimnosť je pre iných často jedinou spätnou väzbou. Vyjadrovať sa maximálne úprimne môže byť ťažké, no ver mi, že ostatní si ťa časom budú vážiť ako férového človeka.
Byť prítomný v danom momente
Podľa Matta Killingswortha, ktorý skúmal šťastie, každý z nás až 47% času premýšľa nad niečím iným než nad tým, čo práve robí. Byť hlavou v oblakoch nás však vraj oberá o pocit šťastia, pretože je dokázané, že ľudia, ktorých myseľ neustále putuje kade-tade, sú menej šťastní ako tí, ktorí sú prítomní tu a teraz.
Prevziať kontrolu nad svojimi myšlienkami
Sme produktom našej minulosti, respektíve našich minulých myšlienok. Všetko začína v hlave, preto nikdy nepodceňuj silu mysle. Svoju budúcnosť však môžeš zmeniť, a to tak, že svoje myšlienky zameriaš na to, čo chceš v živote dosiahnuť.
Naučiť sa nový jazyk
Schopnosť učiť sa cudzie jazyky je neuveriteľným darom, ktorý ti otvára úplne nový spôsob myslenia a emócií. Naučiť sa nový jazyk nie je ľahké, no určite sa vyplatí tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Pamätaj na to, že koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom.
Nebáť sa rozprávať na verejnosti
Máš strach z vystupovania na verejnosti? Nie si jediný. Prešli si tým mnohí úspešní ľudia, ktorí svoj iracionálny strach prekonali iba tak, že proti nemu bojovali. Aj uznávaný investor Warren Buffett priznal, že v minulosti trpel touto fóbiou, ktorej dokonca prispôsobil aj svoj život. Neskôr však nabral odvahu a postavil sa pred ľudí. Ako sám hovorí, prejavy na verejnosti treba praktizovať dovtedy, kým pre teba nebudú úplne prirodzené.
Pozri aj: TÝCHTO 5 NÁVYKOV, KTORÉ ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ, NIČÍ VAŠU INTELIGENCIU. VYHNITE SA IM
businessinsider.com, startitup.sk
Nahlásiť chybu v článku