Strach z rozprávania na verejnosti je veľmi častý. Existujú ale techniky, ktoré ti pomôžu prekonať svoje obavy a dokonca ti ukážu, ako presmerovať energiu trémy – do kvalitného prednesu.
Určite si to už zažil. Stál si pred ľuďmi, mal si niečo povedať. Začal si sa cítiť nervózne, ruky sa ti potili, žalúdok sa ti stiahol a prišlo ti zle. Ak týmto príznakom trémy a strachu chceš predísť, prečítaj si, ako na to.
-
Buď organizovaný
Je to základ. Keď si dopredu nachystáš všetky body, myšlienky a témy, ktorým sa chceš venovať, pomôžu ti plynulejšie a jasnejšie hovoriť. Taktiež odbúraš pocit trémy, ak vieš, že všetko ide podľa plánu.
-
Trénuj a poriadne sa priprav
Nič nenahradí dobrý tréning. Keď si pripravuješ svoj prednes prvýkrát, napíš si ho na papier. Uvidíš, kde máš chyby a čo by tam nemuselo byť a naopak, čo nesmie chýbať. Začni ho hovoriť sám sebe, ale nečítaj ho. Priprav sa tak dobre, aby si bol vopred nachystaný dobre odpovedať na akúkoľvek otázku.
-
Zabudni na strach z odmietnutia
“Čo keď sa publiku nebude páčiť môj hlas? Čo keď ma vypískajú?” Snaž sa eliminovať všetky možnosti strachu. Publikum ťa jednoducho bude počúvať.
-
Sústreď sa
Keď rozprávaš snaž sa dostať do rytmu. Hovor krátke a jednoduché vety. Ak budeš držať rýchlosť a miestami budeš meniť tempo alebo intonáciu hlasu, poslucháča to zaujme.
-
Pozoruj sa v zrkadle
Nacvič si svoj prejav pred zrkadlom, ako keby si s niekým hovoril. Dávaj si pozor na svoju mimiku, gestá, pohyb tela, prvý dojem, …
-
Nahraj si svoj prednes a uč sa z chýb
Zapni si diktafón alebo video na telefóne a nahraj sám seba pri rozprávaní. Je to najrýchlejší a najlepší spôsob, ako dostať spätnú väzbu okamžite. Rob si poznámky, kde si robil chyby a čo sa dá zlepšiť. Potom zopakuj svoj prednes a snaž sa neopakovať chyby. Toto spravíš niekoľkokrát a hneď z teba bude profesionálny rečník.
-
Pracuj s dýchaním
Jedna za najdôležitejších vecí pri prednese je dýchanie. To ako dýchaš ovplyvňuje rýchlosť a intonáciu rozprávania. Taktiež z neho môžu diváci vycítiť, či máš trému. Dýchanie treba trénovať. Pred vystúpením sa snaž hlboko a v pokoji nadýchnuť až do bránice a postupne vydychovať.
-
Urob prednes pred druhou osobou
Ak si si už prešiel vyššie spomenutými bodmi, skús „tvrdší“ tréning. Vyskúšaj to, čo si si natrénoval sám, povedať druhej osobe. Ona nech si tiež robí poznámky, ako ty keď si sa pozeral na videu a po prednese ti povie, čo zlepšiť. Taktiež sa ťa môže spýtať otázky, ktorým by si čelil od divákov priamo v akcii.
-
Rečnícke školenie
Výborným krokom v zlepšení prednesu je nájdenie si dobrého trénera alebo učiteľa. Taktiež existujú rôzne skupiny, do ktorých sa môžeš pridať a pomôžu ti stať sa druhým Stevom Jobsom. Jednou z týchto skupín je aj Toastmasters. Sú nezisková organizácia s cieľom pomáhania prekonávať strach z rozprávania pred ľuďmi.
-
Pred prednesom si ľahko zacvič
Pár klikov alebo drepov rozprúdi krv v tvojom tele a dostane viac kyslíka do mozgu. Profesionálny rečníci mávajú napríklad trampolínu v backstage a pred prednesom si na nej zaskáču. Taktiež denne 5 minút medituj a prejdi si celý svoj prednes v hlave. Psychická príprava je taktiež veľmi dôležitá.
-
PowerPoint môže byť veľmi dobrý pomocník, ale aj nemusí
Niekedy môže byť PowerPoint tvoj najlepší priateľ. Ak sa stratíš, zabudol si čo chceš povedať, práve on ti ukáže, kde pokračovať. Samozrejme nemôžeš mať v prezentácii milión slajdov s miliónom odrážok. Ľudí by to okamžite prestalo baviť čítať.
-
Hovor o téme ktorej rozumieš
Ťažko budeš predsa rozprávať o niečom, v čom nie si ako ryba vo vode. Zo začiatku si určite vyberaj témy, ktoré ovládaš, aby si sa vyhol nepríjemnej otázke od divákov. Na každé slovo poznaj ďalších 100, aby diváci nemali nikdy pocit, že tomu čo rozprávaš nerozumieš.
Pozri aj: 13 PRAVIDIEL, KTORÉ MUSÍŠ POZNAŤ, AK SA CHCEŠ KAMARÁTIŤ S INTROVERTOM
StartItUp.sk
Nahlásiť chybu v článku