Syndróm vyhorenia bol po prvý raz popísaný Herbertom Freudenbergerom v roku 1975. Tento syndróm má niekoľko rôznych definícií, no všetky sa stretávajú v niekoľkých veciach. V dnešnej dobe sa s týmto syndrómom stretáva čoraz viac ľudí. Mnohí sa všemožne snažia, práca a život ich baví, no zrazu sa všetko zmení a človek sa objaví v slepej uličke. Napriek tomu je možné pozorovať niekoľko znakov, ktoré vám prezradia, či sa syndróm vyhorenia týka aj vás. Viete ktoré sú to?
Čo je syndróm vyhorenia:
Ako sme už spomínali, existuje niekoľko rôznych definícií tohto pojmu, no všetky sa zhodujú v niekoľkých bodoch. Ide teda o akýsi psychický stav úplnej vyčerpanosti, ktorí sa vyskytuje najmä pri profesiách, kde sa človek stále stretáva s ľuďmi a má týchto ľudí nejakým spôsobom hodnotiť. Jedná sa teda najčastejšie o ľudí z učiteľského, lekárskeho, manažérskeho, policajného prostredia a ľudí, ktorí pracujú v sfére sociálnych služieb. Osoba postihnutá syndrómom vyhorenia väčšinou nie je schopná plne fungovať ani v osobnom ani v pracovnom živote.
Príznaky:
Medzi stresom, depresiou, symptómom vyhorenia a inými ťažkosťami je často len veľmi tenká hranica a môže byť ťažké konkrétny problém identifikovať. Čo sa príznakov syndrómu vyhorenia týka, môžeme ich rozdeliť do troch oblastí a to fyzické a psychické vyčerpanie, cynizmus a odlúčenie a neúspech. Pozrime sa na ne teda podrobnejšie a zistime, ako konkrétne sa prejavujú.
Fyzické a psychické vyčerpanie
- Chronická únava
- Nespavosť
- Poruchy sústredenia a pozornosti
- Fyzické symptómy – bolesť na hrudníku, búšenie srdca, závraty…
- Oslabený imunitný systém
- Strata chuti do jedla
- Úzkosť
- Hnev
- Depresia
Cynizmus a nezainteresovanosť
- Strata potešenia a pôžitku z každodenných vecí
- Pesimizmus
- Sociálna izolácia
- Odlúčenie
Pocit neúspechu
- Apatia a beznádej
- Podráždenosť
- Nedostatok produktivity a zníženie výkonu
Ak trpíte niektorými (snáď nie všetkými) z týchto problémov, mali by ste sa poriadne zamyslieť, či nemohol syndróm vyhorenia postihnúť aj vás. Mnoho krát to človek zistí až vtedy, keď už je skutočne veľmi neskoro.
Pozri aj: 10 TÝCH NAJHORŠÍCH PSYCHICKÝCH A DUŠEVNÝCH PORÚCH, KTORÝMI TRPIA ĽUDSKÉ DUŠE
psych.sk, psychologytoday.com
Nahlásiť chybu v článku