Každý z nás má nejakú „úchylku“. Áno, naozaj každý. A kadejaké „výstrelky“ sa nevyhli ani slávnym. Kerouac videl v alkoholizme cestu k duchovnému osvieteniu, zatiaľ čo básnik Friedrich von Schiller hľadal inšpiráciu v zhnitých jablkách. No to nie je zďaleka všetko!
Prinášame vám 10 vskutku bizarných zvykov slávnych osobností, ktorých zmysel vám bude trošku unikať.
Edgar Allan Poe
Tento básnik, ktorý sa (ako inak) preslávil až po smrti, mal vskutku svojský spôsob písania básní. Zatiaľ čo drvivá väčšina jeho súputníkov písala svoje básne pekne, „pokresťansky“ na hárok papiera, Poe si našiel onakvejší spôsob. Papier si nastrihal na tenké zvitky, ktoré vzájomne pospájal voskom (lepiaca páska bola ešte len hudbou budúcnosti). Takýto kotúč svojich výtvorov zaniesol vydavateľom. Tých z toho takmer porazilo. Poeho tvorba však nebola nič pre slabé žalúdky, jeho básne šokovali, dámy z nich omdlievali a tak sa milý Edgar dočkal slávy až po svojej smrti.
Dr. Yoshiro Nakamatsu
Pravdepodobne ste o tomto doktorovi v živote nepočuli . Nevadí, ani ja. No určite naňho už len tak ľahko nezabudnem. Bol to vskutku plodný vynálezca, ktorý má „na svedomí“ viac než 3 300 vynálezov. Okrem iného v roku 1954 patentoval disketu, na ktorú si všetci s radosťou spomíname. No Nakamatsu prišiel na to, že najlepšie nápady mu prichádzajú na um tesne pred utopením. Áno, čítate dobre. Odkysličený mozog mu fungoval na plný plyn, preto vynašiel vynález, ktorý mu umožnil tento stav zažívať pravidelne. Ak si myslíte, že kľúčovú úlohu v ňom zohrala voda, bod pre vás. Vôbec sa nemýlite.
Agatha Christie
Christie je nedosiahnuteľným vzorom nejedného pisateľa detektívok. Napísala 66 detektívnych románov a 14 zbierok poviedok. Nemala však žiadnu kanceláriu, ani svoj pracovný stôl. Jedno zo svojich vrcholných diel, Vražda v Orient Exprese, napísala v hotelovej izbe. Nemala ani žiaden rituál, písala vtedy, keď ju zasiahla múza. Pri varení, či v spálni. Keď prišla inšpirácia, jednoducho písala.
Honore de Balzac
Kávičkári, ruku hore. Máte výčitky svedomia z toho, keď si robíte šiestej presso s mliekom? Nerobte si z toho ťažkú hlavu, nemáte na Balzaca. Vypil až 50 káv denne, takmer nespal, len písal a písal… Veril, že keď sa káva dostanete do žalúdka, naštartuje tvorivosť. Otázne je, či nenaštartuje aj niečo iné. Jeho všeobecný lekár by bol zhrozený…
Sigmund Freud
Ach, Freud! Otec psychoanalýzy, ktorý by vedel aj v tom, aký koláč sa rozhodnete upiecť, nájsť sexuálny podtón. No ako sa ukázalo, aj jemu by sa „šikla“ pomoc psychoterapeuta. Bol totiž doslova závislý na nikotíne a kokaíne, i keď vedel, že fajčenie mu spôsobuje srdcovú arytmiu. Pokúšal sa prestať, no mal také problémy so srdcom a abstinenčné príznaky, že sa radšej vrátil k svojmu zlozvyku. Až do konca života neprestal fajčiť, a to napriek tomu, že sa celkovo podrobil 33 operáciám čeľusti a úst, pretože trpel rakovinou. Nie, netreba si z neho brať príklad.
Albert Einstein
Nezívajte! Nejdeme sa baviť o jeho teórii relativity, i keď z nikoho neubudne, ak bude poznať aspoň jej základy. Vraví sa o ňom, že nikdy nebol normálnym dieťaťom. Možno preto, že myseľ génia sa musela zrodiť do malého telíčka. Mal problémy s rečou, nevedel sa správne vyjadrovať a aj v dospelosti sa správal prinajmenšom neštandardne. Vraj keď videl na zemi kobylku, zohol sa a zjedol ju. Zdá sa, že celý život v ňom driemala duša (neprejaveného) dieťaťa.
Nikola Tesla
Nikola Tesla predčil svoju dobu. Vravel o energii v takých súvislostiach, že ich dodnes nedokážeme plne pochopiť. V súkromnom živote mal však svoje zaužívané rituály. Podobne, ako Balzac, aj on sa snažil stihnúť čo najviac. Začal pracovať o tretej ráno a končil až o jedenástej večer. To viedlo k tomu, že sa ako 25-ročný úplne zrútil. Keď sa však dal do poriadku, pokračoval vo svojom samovražednom režime. Žil v celibáte, no vraví sa, že nadviazal ľúbostný pomer s holubom…
Stephen King
Kinga, majstra hororov, poznajú asi všetci knihomoli. Drží sa zlatého pravidla, napísať denne aspoň dvetisíc slov. Verí, že to je hlavný kľúč jeho úspechu. Vedeli ste však, že vrcholne neznáša príslovky? Najradšej by ich vyškrtol zo slovníka. King je však medzi autormi skutočný kráľ. Ak ho raz začnete čítať, len tak ľahko neprestanete.
Thomas Edison
Edison používal pri pracovných pohovoroch neobvyklú metódu. Tí, ktorí uňho chceli pracovať, museli pred ním zjesť tanier polievky. Tých, ktorí si do nej dávali soľ bez toho, aby ju čo i len ochutnali, automaticky odmietal. Nechcel mať vo svojom tíme nikoho, kto bude mať priveľa predpokladov… Taktiež nepovažoval spánok za dôležitý. Preferoval polyfázický spánok, ktorý vraj skutočne prináša pozoruhodné výsledky. Táto téma je však stále v štádiu výskumu.
Charles Darwin
Otec evolučnej teórie podľa viacerých vedcov, ktorí analyzovali jeho život, trpel miernou formou obsedantno-kompulzívnej poruchy a dokonca aj epilepsiou. Bol priam posadnutí svojimi vlasmi, všade so sebou nosil hrebeň a česal sa aj stokrát denne. Svoje myšlienky diktoval asistentke, ktorá ich musela stále dookola prepisovať, až kým nemali ten správny šmrnc.
Ako vidíte, byť slávnym má aj svoje muchy. No jedno sa im musí nechať, zanechali za sebou nezmazateľnú stopu a za to im zo srdca ďakujeme.
Pozri aj: Beethoven, Nietzsche či Hemingway. 7 výnimočných mužov, ktorí sa stali obeťami psychických ochorení
listverse
Nahlásiť chybu v článku