Aké ťaháky ste používali pri skúškach? Určite sa nájdu medzi nami aj takí, ktorí ťahák v živote nepoužili, avšak väčšina z nás si z času na čas pomohla pri skúškach kúskom papiera schovanom v rukáve. V indickom štáte Bihar bol dosť obľúbeným spôsobom schovávanie ťahákov do ponožiek či topánok. Od dnes to však budú mať študenti o niečo ťažšie. Do platnosti totiž prichádza nový, trošku netradičný zákon.
Podľa viacerých médií indickí študenti zažívajú neskutočný tlak na výkon a dobré štúdijné výsledky. Možno v tom hrá nemalú rolu aj fakt, že vzdelanie nie je všetkým prístupné. Vládu však začalo trápiť hromadné podvádzanie študentov pri skúškach. V roku 2016 sa neváhali rodičia študentov vyštverať na školské budovy a našepkávať svojím deťom správne odpovede. Ďalší študenti však ostali verní „klasike,“ pričom svoje ťaháky schovávali do ponožiek či topánok. Od dnes to bude inak. Študenti musia ísť na skúšku zásadne bosí. Tí, čo budú chcieť podvádzať, si budú musieť nájsť iný spôsob.
Budú to mať ťažšie
Patna: Students arrive at examination centers in slippers, after Bihar School Examination Board (BSEB) barred students from entering exam halls with shoes and socks. pic.twitter.com/qI5t30aH2n
— ANI (@ANI) February 21, 2018
Dnes sa podrobí testovaniu viac ako 1,8 miliónov indických študentov z desiateho ročníka. Tí okrem toho, že skúšky budú robiť naboso, budú monitorovaní nielen pedagógmi, ale aj kamerou. Vláda v štáte Bihar sa takto rozhodla tvrdšie bojovať proti podvádzaniu. Skúšky sú v školách kľúčové, no kvalita vzdelania neraz nie je vysoká, a to najmä kvôli podvádzaniu študentov. Vláda sa však môže pochváliť aj pozitívnymi výsledkami, oproti roku 2014 sa im podarilo znížiť podvádzanie pri testoch až o 70 percent, zatiaľ čo v porovnaní s rokom 2016 podvádzanie kleslo o 50 percent.
Bihar matric exam: BSEB bars examinees from wearing shoes, socks https://t.co/askxVpw26t pic.twitter.com/EwKsjt5gV4
— Hindustan Times (@htTweets) February 19, 2018
Niekomu sa tento zákon môže zdať pritiahnutý za vlasy. No možno keby sa zaviedol aj u nás, kvalita vzdelania by sa značne zvýšila. A to by predsa nebolo na zahodenie.
metro.co.uk, bbc.com
Nahlásiť chybu v článku