Chobotnice sú považované za mimoriadne inteligentné zvieratá. Je preto možné, že prežívajú sny podobne, ako aj ľudia. Vedci prednedávnom pozorovali jedno nezvyčajné správanie, keď chobotnica počas spánku podľa nich prežívala nočnú moru.
Ako informuje portál Business Insider, hlavonožca s menom Costello natáčali na video 24 hodín denne v laboratóriu na Rockefellerovej univerzite v New Yorku počas jedného mesiaca.
Až štyri nočné mory
Vedci zistili, že v štyroch prípadoch sa hlavonožec náhle prebudil, menil farbu, nepravidelne mával chápadlami a dokonca v dvoch prípadoch vypustil čierny atrament do vody, ktorý používa ako obranu pred predátorom a to napriek tomu, že sa v nádrži žiaden predátor nenachádzal. Vedci svoje poznatky uviedli v článku zverejnenom na portáli bioRxiv. Ich štúdia nebola recenzovaná.
Správanie hlavonožca podľa jedného z vedcov môže naznačovať, že chobotnica prežívala nočnú moru. „Bolo to naozaj bizarné, pretože to vyzeralo, že trpí, dokonca sa javilo, že má bolesti,“ povedal pre Live Science Eric Angel Ramos, jeden z autorov štúdie.
Reakcia na situáciu z minulosti
Následne sa chobotnica po prebraní začala správať úplne obyčajne. Kým Costello prišiel do laboratória, vo voľnej prírode utrpel vážne zranenie, pri ktorom stratil dve chápadlá. Vedci uvažujú, či ho to nemohlo poznamenať a nočné mory, ktoré prežíva, neboli spomienky na tento útok.
Aj iné vysvetlenie
Keďže štúdia nebola recenzovaná a pozorovaná bola len jedna chobotnica, je ťažké potvrdiť hypotézy vedcov. Problém je tiež monitorovanie snov, keďže nervový systém chobotníc sa zásadne líši od ľudského.
Nie všetci vedci ale súhlasia s tým, že Costello musel prežívať nočné mory. Podľa docentky Robyn Crookovej zo Štátnej univerzity v San Franciscu môže byť takéto správanie spôsobené starnutím, keď dochádza k rozpadu tela chobotnice pred smrťou. A skutočne, Costello zomrel krátko po týchto pozorovaniach.
Nahlásiť chybu v článku