Vedeli ste, že aj žraloky majú svoju vlastnú kaviareň? Záhadné miesto v Pacifiku, kde sa pravidelne schádzajú žraloky, si vyslúžilo prezývku White Shark Café.
Žraločia kaviareň
Ako informuje Live Science, White Shark Café, teda „Žraločia kaviareň“, je tajomné miesto, kde sa stretávajú žraloky modré (Carcharodon carcharias). Nachádza sa v Tichom oceáne, na polceste medzi Baja California a Havajom. Žraloky podstupujú mesiac dlhú cestu zo svojho obvyklého prostredia pri pobreží Kalifornie, aby sa sem dostali. Dlho sa predpokladalo, že táto oblasť je oceánskou púšťou, v ktorej je veľmi málo života. Objavuje sa teda mnoho otázok o tom, prečo zohráva v živote žralokov dôležitú úlohu.
S pomenovaním White Shark Café prišla odborníčka Barbara Block, ktorá skúmala vzorce správania žralokov. V rokoch 1999 až 2000 spolu s kolegami pri pobreží Kalifornie označili 6 žralokov a ich pohyb sledovali po dobu 6 mesiacov. Štyri žraloky plávali na juhozápad smerom k Havajským ostrovom a počas zimy a jari zostali v odľahlom kúsku oceánu. Prvýkrát sa tak podarilo vedcom zistiť, že žraloky modré trávia dlhší čas na otvorenom priestranstve v oceáne.
White Shark Café is the ocean’s hottest club.
Map: Mercury News pic.twitter.com/8mQ7a6TMly
— The Decolonial Atlas (@decolonialatlas) July 20, 2021
Odborníkov tiež zaujalo, že sa na tomto mieste ponárali až do hĺbky 450 metrov. Záhada sa zamotávala čoraz viac, keď sa ukázalo, že sem nechodí náhodne len niekoľko žralokov, ale stretávajú sa tu veľké skupiny zvierat. V roku 2018 vedci sledovali putovanie a stretnutie žralokov v snahe porozumieť tomu, prečo sa stretávajú práve na tomto zvláštnom mieste.
Viac otázok, ako odpovedí
To, čo objavili, ich šokovalo. Ukázalo sa totiž, že White Shark Café nie je oceánska púšť, ako sa predpokladalo, ale oáza. Vrstvy mikroskopických rias a bohaté spoločenstvá morských živočíchov ukázali, že kaviareň je oveľa živšia, ako si vedci mysleli. To naznačuje, že žraloky sa tu každoročne zhromažďujú, aby si usporiadali hostinu. Zatiaľ ale nie je jasné, prečo sem putujú z veľkej diaľky namiesto toho, aby lovili vo svojom bežnom prostredí.
Čo sa ponárania do hĺbky týka, vzorce ponárania žralokov odrážali denné cykly živočíchov, ktoré migrujú hore a dolu vodným stĺpcom. To naznačuje, že žraloky sledovali svoju potravu. Môže ale ísť aj o správanie súvisiace s párením, túto možnosť ale vedci ešte skúmajú. Ponáranie samcov sa totiž počas apríla zintenzívnilo, ponorili sa až 140-krát za deň, zatiaľ čo správanie samíc ostávalo rovnaké. Podľa niektorých hypotéz sa takto samce snažia zvýšiť svoje šance na spárenie. Žraločia kaviareň však nateraz stále prináša viac otázok, ako odpovedí.
Nahlásiť chybu v článku