Kvalitné jedlo mení myseľ, odkazuje každému Slovákovi biohacker Dušan Plichta, ktorý z chaosu slovenskej životosprávy vytvoril poriadok pomocou konceptu Powerlogy. Predstavte si, že by ste ráno nahradili zbytočnú mentálnu hmlu zdravými návykmi, ktoré vás nakopnú tak, že by ste s prehľadom zvládli bojovať aj s gorilou… alebo aspoň nemali pocit, že deň nikdy neskončí.
Dušan Plichta nie je „robot zo skúmavky“ a neplánuje ani žiť do veku 150 rokov. V prístupe k svojmu zdraviu zvolil šikovné metódy, vďaka ktorým je jeho život plný pohody, vitality a spokojnosti. Naučil sa bojovať so záťažou a využiť vedu, aby zdravie, namiesto 35 tabletiek, znamenalo doslova len ranný oddych na slniečku. Pokiaľ vás zaujíma viac o slovenskom biohackerovi, čosi o ňom nájdete na jeho osobnom blogu.
Dnes pre portál interez prezradil čosi o svojom živote. Podelil sa s nami o svoj veľký „aha“ moment, ktorý všetko zmenil. Stihol trošku zavŕtať do dlhovekého Bryana Johnsona, prezradil aj svoju životnú filozofiu. Aby sme však nezačali od konca, pána Plichtu sme sa najprv spýtali, okolo čoho sa presne vlastne točí celý jeho život, podnik a prístup k zdraviu.
Čo je to vlastne biohacking? V čom sa tento termín líši od toho, čo si bežný človek predstaví ako obyčajný “zdravý životný štýl”?
Biohacking je široký pojem, ktorý sa vzťahuje na prax zlepšovania vlastného zdravia, produktivity a pohody prostredníctvom rôznych vedeckých, technologických alebo holistických metód.
Je to prístup zameraný na optimalizáciu fyzického a mentálneho potenciálu. Biohacking môže zahŕňať rôzne techniky a prístupy – od jednoduchých zmien životného štýlu až po pokročilé technologické intervencie.
Istým spôsobom ide v praxi o spojenie vedy a umenia života pre pozitívny vplyv na energiu nášho tela a mysle.
Vy sa biohackingu venujete viac ako 10 rokov. Mali ste niekedy počas tejto doby vo svojom živote akýsi “aha“ moment, pri ktorom ste si uvedomili, ako veľmi sa za tie roky zmenil váš život?
Na školení o modernej športovej výžive u Charlesa Poliquina v Kanade som narazil na CrossFit trénera, ktorý mi prvýkrát predstavil biohacking a prerušovaný pôst.
Fascinovalo ma vtedy, ako jednoduché úpravy jedálnička a zmena raňajok môžu výrazne ovplyvniť moju výkonnosť a energiu. Keďže som milovník kávy, tak najväčší dojem na mňa urobila zmienka o tzv. „bulletproof coffee“. Je to káva s maslom a MCT olejom, ktorá mala nahradiť tradičné raňajky.
Premýšľal som, že to by mohlo byť riešenie, ktoré som hľadal. Po bežných raňajkách mi nikdy nebolo energeticky najlepšie – často som cítil ťažobu pri trávení. Nasledujúci deň som sa rozhodol zmeniť svoju rutinu. Miesto zvyčajných raňajok som si vymixoval „bulletproof coffee“.
Pocit hladu sa nedostavil a ja som si fičal – pozorný a sústredený na svoje úlohy. Bol to naozaj taký „aha“ moment, aj s bonusom. Asi po dvoch týždňoch som ešte aj schudol z tuku, vyrysoval sa do top formy. S odstupom času, aj po občasnom návrate ku klasickým raňajkám, som si len potvrdil, že táto cesta je pre moje telo asi najlepšia.
Ktorá vec či návyk sa stala za tie roky akousi stálicou vo vašom živote?
V súčasnosti je mojím hlavným návykom vždy ranná rutina na samote. Dôležité je vyjsť bosý na trávu a prijať dôležité fotóny zo svetla a elektróny z pôdy pre mitochondrie.
V pokročilej kvantovej biológii – a teda, v pokročilom biohackingu zisťujeme, že práve svetlo a prúdenie elektrónov v bunkách správnym spôsobom, je kritické pre našu energiu a zdravie.
Takto v zime, keď je svetla menej, nedám dopustiť na denných 15 minút infračerveného svetla tretej frekvencie. Prenikne hlboko do tela a aktivuje procesy regenerácie a aktivácie mitochondrií ako základných tovární na energiu bunky.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- čo si myslí o Bryanovi Johnsonovi
- prečo sa „vykašľal“ na cieľ dlhovekosti
- ktorú potravinu by sme mali jesť každý deň, aby sme žili dlhý a šťastný život
- s čím pomáha iným mužom v alpskom kempe
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku