Foto: @zlasu (Instagram)

Bielovodská dolina je slovenským unikátom.

Podľa mnohých je najkrajšou tatranskou dolinou. Okrem toho je i jedinou dolinou alpského rázu v našich veľhorách. Môže za to jedinečná poloha, keďže sa ako jedna z mála na našom území, nachádza na severnej strane Tatier. Bielovodská dolina je plná superlatívou a jedinečným prírodným bohatstvom, aké nemá na Slovensku obdobu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Bielovodská dolina je so svojou dĺžkou vyše 10 km najdlhšou tatranskou dolinou. Okrem toho so svojimi bočnými dolinami i plošne najväčšia. Svojím výzorom a vlastnosťami pripomína jedinečné doliny Álp. Ako jedna z mála na slovenskom území sa nachádza na severnej strane Tatier. Práve vďaka tomu je absolútnym unikátom našej krajiny. Severná expozícia totiž v minulosti podnietila vznik najmohutnejšieho a najdlhšieho horského ľadovca na našom území.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa zlasu (@zlasu),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cezary Morga (@cezary.morga),

V období štvrtohôr sa na našom území nevyskytoval pevninský ľadovec. Ten „zastal“ asi 50 km severne od hrebeňa Tatier. Chladné klimatické podmienky však v našich veľhorách podnietili vznik horských ľadovcov, takých, aké je dnes možné obdivovať napríklad v Alpách. Práve vďaka ľadovcov, naše Tatry dnes vyzerajú tak jedinečne. Najdlhší horský ľadovec sa pritom nachádzal na severnej strane Tatier v Bielovodskej doline. Mal viac ako 14 km, hrúbku 330 metrov a miestami bol široký až 1,5 km.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paweł Gonciarz (@gonciowy),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Robert Krajcovic (@robert.krajcovic),

Mohutný ľadovec vznikol spojením štyroch ľadovcových prúdov vytekajúcich z ľadovcových kotlov v závere Bielovodskej doliny. Tie dnes tvoria samostatné odnože, bočné doliny, tej hlavnej ktorou preteká potok Biela voda. V nich sa nachádzajú dodnes viditeľné pozostatky tatranského zaľadnenia. Celkom 12 plies skrášľuje bočné odnože Bielovodskej doliny. Okrem toho i niekoľko, z ľadovcových kotlov padajúcich vodopádov, medzi ktorými vyniká 15 metrov vysoký Hviezdoslavov vodopád pod Zeleným plesom (Kačacím).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Beautiful Slovakia (@beautifulslovakia.sk),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jozef Sopoliga (@jozefsopoliga),

Bielovodská dolina v dnešnej dobe predstavuje jedinečné prírodné bohatstvo Tatier a učebnicový príklad ľadovcovej doliny. Pripomínajúc prechádzku Alpami je pre Slovensko ešte atraktívnejšia. Okrem toho je i jednou z 123 pralesných lokalít našej krajiny. Vďaka ťažkej dostupnosti v jej závere, odolávala vplyvu človeku celé stáročia. Na oboch stranách doliny a najmä v jej závere, tak stále stoja stovky rokov staré pralesy, ktoré sú jedinečným prírodným dedičstvom chráneným najvyšším, 5. stupňom ochrany.

Prísna ochrana miestneho prírodného bohatstva do niektorých častí doliny vstup nepovoľuje. Po toku Bielej vody však z Lysej Poľany Bielovodskou dolinou vedie turistický chodník, ktorý sa v jej závere stáča na východ do bočnej Litvorovej doliny. Ňou možno pokračovať prechodom tatranského hrebeňa do Velickej alebo Veľkej studenej doliny, na opačnú stranu Tatier. Bielovodská dolina by mala byť po povodniach a niekoľkých uzáverách za posledné týždne turistom v súčasnosti opäť prístupná, no rozhodne treba dbať na zvýšenú bezpečnosť.

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články