Foto: Polícia SR - Prešovský kraj (úprava redakcie), TASR (Veronika Mihaliková)

"Primárnou obranou a najistejšou reakciou je útek, pokiaľ je možné ujsť z priestorov alebo z blízkosti útočníka," hovorí Radovan Bránik.

Slovensko vo štvrtok 16. januára poznačila ďalšia tragédia. Na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi 18-ročný študent útočil nožom, v dôsledku čoho vyhasli dva životy. Podľa doteraz zverejnených informácií išlo o učiteľku, ktorá bola zároveň zástupkyňou školy, a študentku. Tretia osoba, mladá žena, mala utrpieť ťažké zranenia a podľa policajného prezidenta Ľubomíra Soláka bolo po útoku ľahko zranených viacero osôb. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Útočník bol pôvodne na úteku a polícia vyzvala ľudí, aby sa k nemu nepribližovali. Po krátkom čase ho však zadržali.

Na miesto po tragédii vyrazili minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister školstva Tomáš Drucker, ktorý informoval o poskytovaní psychologickej a inej odbornej podpore pre deti, učiteľov a všetkých zamestnancov školy, ktorých tragédia zasiahla. Upozornil na spoluprácu s Ligou pre duševné zdravie i s IPčkom.

Organizácia IPčko informovala o tom, že sa aktuálne nachádza na ZŠ Spišská Stará Ves, kde je k dispozícii pre všetkých, ktorých včerajšie udalosti poznačili. „Prosím, nezostávajte v tom osamote a príďte,“ odkazujú pracovníci.

Ako pre interez povedal bezpečnostný analytik z tímu krízovej intervencie Modrý anjel Radovan Bránik, teraz je dôležité nevynášať predčasné súdy a nechať pracovať políciu a prokuratúru.

V rozhovore hovorí, kde sa v spoločnosti stala chyba, vysvetľuje, ako predchádzať radikalizácii, čo si myslí o kamerách na školách, a aj o potrebe posilnenia psychologickej pomoci. Okrem toho radí čo robiť v prípade, ak sa dostanete do život ohrozujúcej situácie.

„Primárnou obranou a najistejšou reakciou je útek, pokiaľ je možné ujsť z priestorov alebo z blízkosti útočníka,“ odkazuje.

Včera sme boli svedkami tragickej udalosti, pri ktorej vyhasli dva životy a útočníkom je len 18-ročný mladý muž. Za posledné roky Slovensko poznačili mnohé podobné udalosti. Čo za nimi stojí?

Ide o jednu z viacerých udalostí za ostatnú dekádu, ktoré majú mnoho spoločných znakov. Jeden z nich je, že prevažná väčšina týchto činov sa odohráva v priestoroch školy alebo školských zariadení.

Zároveň ale treba zdôrazniť, že prakticky každá z tých káuz má nejaké iné pozadie, mierne iné, alebo aj zásadne odlišné motivácie v konaní tých páchateľov. O včerajšej udalosti už dnes možno veľmi úspešne tvrdiť, že nemala žiadne ideologické, náboženské ani teroristické pozadie alebo niečo podobné.

Čo sa teda udialo? Kde nastal zlom?

Nemôžem zatiaľ zachádzať do detailov. Myslím si, že v tejto chvíli už ťažko možno spochybniť, že išlo o výsostne osobnú motiváciu vyplývajúcu z istých osobnostných alebo možno medicínskych špecifík.

Išlo o použitie zbrane v priestoroch školy, tak ako v minulosti v rôznych iných prípadoch, ale tá motivácia k tomu činu, spúšťač a všetko ostatné, bolo dramaticky odlišné. Preto by som sa chcel trošku brániť porovnávaniu tých udalostí, lebo v niečom sú podobné a v niečom vôbec.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články