Aspirin, alebo lieky s podobným názvom, teda s obsahom kyseliny acetylsalicylovej užil niekedy asi každý z nás. Tieto tabletky majú výborný efekt pri bolesti hlavy, znižujú horúčku a pôsobia tiež protizápalovo. Pri dlhodobom užívaní sa používa na riedenie krvi. No závery novej štúdie ukazujú, že tento liek môže mať ešte ďalšiu zaujímavú vlastnosť.
Nie je to iba Aspirin ale aj iné nesteroidné antiflogistiká, teda lieky s nesteroidnými protizápalovými látkami. Uvádzajú to vedci v odbornom časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, na ktorú sa pozrel portál Fox News.
Naše pľúca sú denne vystavené mnohým škodlivým vplyvom. Tie pochádzajú z dopravy, z priemyselnej činnosti, ale poškodzujeme si ich aj sami, napríklad fajčením.
Štúdia ale zistila, že lieky ako Aspirin dokážu zmierniť poškodenia pľúc a to až o polovicu. Už predchádzajúce výskumy naznačovali pozitívny účinok týchto liekov na pľúcne ochorenia. Autori štúdie sledovali 2280 ľudí s priemerným vekom 73 rokov. Pozerali sa na vzťah medzi pľúcnymi testami, užívaním nesteroidných antiflogistík, množstvom znečistenia ovzdušia a tým, či je sledovaná osoba fajčiar alebo nie.
Zistili, že užívanie nesteroidného antiflogistika znížilo účinok znečisteného ovzdušia na pľúca o polovicu, pričom výsledky boli rovnaké vo všetkých nasledujúcich meraniach.
Vedci sa odvolávajú hlavne na Aspirin, keďže drvivá väčšina účastníkov štúdie užívala práve ten, avšak podľa nich majú aj ostatné lieky z tejto kategórie rovnaký či podobný účinok, ten však bude potrebné ešte dodatočne overiť. Mechanizmus, ako Aspirin pomáha známy nie je, no predpokladá sa, že práve protizápalová funkcia zmierňuje negatívne účinky znečisteného ovzdušia.
„Naše zistenia naznačujú, že Aspirin a ďalšie nesteroidné antiflogistiká môžu chrániť pľúca pred krátkodobými výkyvmi v znečistení ovzdušia,“ hovorí autor štúdie Xu Gao z univerzity v americkej Kolumbii.
Ako ale uvádza portál vtm.zive.cz problémom štúdie je, že o užívaní lieku informovali samotní účastníci štúdie. Navyše nie sú k dispozícii ani údaje o dávkovaní.
V každom prípade sú výsledky štúdie zaujímavé, no je potrebné v nej pokračovať, rozšíriť počet skúmaných ľudí aj o mladšie ročníky a sledovať podrobne dávkovanie, aby sa stanovila účinná dávka.
Nahlásiť chybu v článku