foto: flickr.com (Women In Tech - 85)

Doba sa mení a s ňou aj požiadavky na zamestnancov. Ak si budete chcieť v roku 2020 nájsť dobre platené zamestnanie, nebude vám stačiť len vysokoškolský diplom.

Vzdelanie je dôležité. O jeho potrebe nebudeme ani polemizovať. No vysokoškolský diplom vám automaticky nezaručí zručnosti, bez ktorých si na trhu práce len veľmi ťažko vybojujete svoje miesto pod slnkom. Škola vás nie vždy pripraví na veci, ktoré sú nevyhnutné na to, aby ste sa dokázali presadiť. Ak však ovládate týchto päť zručností, s nájdením adekvátneho a dobre plateného zamestnania, by ste nemali mať najmenšie problémy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vysoká škola nie vždy naučí to, čo treba. Väčšinu ide len o memorovanie informácií, ktoré vám neraz po skúške či štátniciach vyletia z hlavy. To najdôležitejšie, bez čoho sa nezaobídete, je hľadanie nových a relevantných informácií. Je jedno, v akom odbore pracujete, alebo chcete pracovať. Bez najnovších informácií sa nezaobídu ani technológovia, ani učitelia, ani lekári. Hľadanie informácií je schopnosť, na ktorej môžeme stavať.

Vzdelanie (nie) je všetko

Photo by Cole Keister on Unsplash

Pre tých, ktorí (tvrdohlavo) tvrdia, že po získaní titulu sa už viac nemusia vzdelávať, máme informáciu, ktorá zrejme zakýve ich egom. Nie je to tak. Podľa správy prezentovanej na Svetovom ekonomickom fóre, sme na tom viac než zle. Počas štvorročného štúdia technologického odboru sa už v prvom ročníku učíte 50 percent vecí, ktoré sú už zastaralé, nepotrebné, jednoducho ich môžeme označiť za odpad. To znie dosť zle, však?

Aký bude váš životopis?

Skúste si teraz vytiahnuť posledný životopis, s ktorým ste sa uchádzali o prácu. Nebude nás zaujímať vaše bydlisko, ani jazykové znalosti, ba dokonca ani vzdelanie. Presunieme sa do kolónky schopnosti a zručnosti. Čo tam máte napísané? Flexibilita, schopnosť pracovať pod tlakom, a spoľahlivosť. To má asi väčšina z nás. No o dva roky to nebude stačiť. Doba sa mení, a preto sa musíme zmeniť aj my.

5 schopností, ktoré sa oplatí kultivovať

Skrytou hrozbou pre trh práce je automatizácia. Tá na jednej strane môže uľahčiť život rôznym strojárskym firmám, na tej druhej však vytláča ľudí, ktorí si musia nájsť inú profesiu. Avšak našťastie je niečo, čo nedokážu stroje. Je to ten vnútorný potenciál, osobné kvality, ktoré robia človeka človekom. O dva roky budú najžiadanejšie tieto zručnosti:

Kritické myslenie

Photo by Samuel Zeller on Unsplash

Ako dokážete pracovať so získanými informáciami? Viete ich patrične vyhodnotiť? Nechýba vám logické myslenie? Myslíte na všetky aspekty? Táto vlastnosť bude v budúcnosti veľmi potrebná. Len ona nám pomôže neprekročiť hranice etiky a morálky, ktoré v automatizovanom svete budú čoraz viac potrebné.

Komplexné riešenie problémov

Táto požiadavka bude v budúcnosti potrebná až pri 36 % všetkých zamestnaní. Nebudete mať na starosti len jednu vec, preto je logické, že na problém sa budete musieť naučiť dívať z rôznych uhlov pohľadu. Bez nadhľadu a komplexného prístupu na danú problematiku sa len tak ľahko nezaobídete.

Kreativita

Photo by Dmitry Ratushny on Unsplash

Táto nádherná vlastnosť sa naozaj počíta. V roku 2015 sa ocitla v prvej desiatke najžiadanejších schopností, dnes sa prebojovala do prvej trojky. A je to výborné. Technológie umelej inteligencie nikdy nedokážu to, čo kreatívny človek. A chvalabohu za to, že je to tak.

Emocionálna inteligencia

Viete držať na uzde svoje emócie? Viete sa vcítiť do druhého človeka? Emocionálna inteligencia je faktor, ktorý netreba brať na ľahkú váhu. Všetci ju vo väčšej či menšej miere využívame v každodennom živote. Nezaobídeme sa bez nej ani v zamestnaní.

Tímové zručnosti

Photo by Hermes Rivera on Unsplash

Každý, kto aspoň raz v živote riadil kolektív, vám povie, že práca s ľuďmi nie je jednoduchá. Neraz musíte riešiť 1000 + 1 malicherných konfliktov, no najmä urobiť z kolektívu rôznych ľudí fungujúcu úlohu. A to dokáže naozaj málokto.

Ak máte vo svojom CV všetkých päť zručností, blahoželáme vám. Určite sa nestratíte.

Pozri aj: Aj ty robíš jednu z týchto 15 chýb? Nečudujeme sa, že máš finančné problémy

indy100.com
Uložiť článok

Najnovšie články