Foto: SITA/ AP

15 ľudí strávilo v jaskyni 40 dní bez mobilu či iného spojenia s okolitým svetom.

Na juhozápade Francúzska sa 15 dobrovoľníkov podujalo na zvláštny experiment. Dlhých 40 dní strávili v chladnej, vlhkej jaskyni, a to bez akéhokoľvek spojenia s okolitým svetom. Po viac ako mesiaci sa konečne dostali späť na povrch.

Článok pokračuje pod videom ↓

V jaskyni strávili viac ako mesiac

Vo francúzskej jaskyni Lombrives žilo v úplnej izolácii, bez mobilu či dokonca bez hodiniek 8 mužov a 7 žien. O začiatku experimentu sme vás informovali ešte v marci. Ako informuje portál Science Alert, po 40 dňoch sa experiment napokon skončil a 15 ľudí sa opäť mohlo vynoriť na povrch. Experiment bol súčasťou projektu Deep Time, ktorý prebieha pod taktovkou Human Adaption Institute a stál celkovo 1,4 milióna dolárov. Jeho cieľom je skúmať, kam až siahajú hranice človeka. V tomto prípade bolo hlavným cieľom zistiť, ako sa človek popasuje s extrémnou izoláciou.

Foto: SITA/AP

Skôr, ako sa 15 dobrovoľníkov vynorilo z jaskyne, si na oči museli nasadiť špeciálne slnečné okuliare, aby boli po dlhom čase strávenom v temnote ich oči chránené. Zdá sa však, že dobrovoľníci boli spokojní, z jaskyne vychádzali s úsmevom na tvári. Počas pobytu v jaskyni spali dobrovoľníci v stanoch a elektrickú energiu na svietenie si vyrábali za pomoci špeciálneho bicykla. Vodu čerpali zo studne v jaskyni, inak však so sebou nemali žiadnu elektroniku a s vonkajším svetom nemali vôbec žiaden kontakt.

Foto: SITA/AP

Vzhľadom na to, že v jaskyni nebolo žiadne denné svetlo a nikto nemal telefón či hodinky, dobrovoľníci sa museli spoliehať len na vlastné biologické hodiny. Sami mali prísť na to, kedy potrebujú jesť, venovať sa bežným denným aktivitám či spať. Hádam nikoho neprekvapí, že všetci veľmi rýchlo stratili pojem o reálnom čase.

Niektorí chceli odísť, iní by najradšej ostali

Ako píše The Guardian, jaskyniarom 40 dní zbehlo veľmi rýchlo. Vyjadrili sa, že podľa ich dohadov strávili v jaskyni len 23 dní. Jeden z dobrovoľníkov, učiteľ matematiky Johan Francois, sa pre BBC povedal, že sa snažil ostať v dobrej kondícii a každý deň v jaskyni zabehol 10 kilometrov. Priznal, že miestami mal nutkanie z jaskyne odísť. Ostatní dobrovoľníci však boli spokojní a z jaskyne sa im príliš odchádzať nechcelo.

Marina Lançon sa pre The Guardian vyjadrila, že mala pocit, ako keby na moment nastala pauza: „Aspoň raz počas svojich životov sme sa mohli zastaviť a venovať sa svojim veciam. Bolo to skvelé!“. Marina však zároveň priznala, že sa teší z toho, že je opäť na povrchu a počuje spev vtákov.

Ako píše Business Insider, dobrovoľníci neboli celkom odkázaní sami na seba. Tím švajčiarskych a francúzskych vedcov ich po celý čas pozoroval a bol pripravený zasiahnuť, keby to bolo potrebné. Vedci sledovali spánkové vzorce, sociálne interakcie, ale aj kognitívne funkcie účastníkov experimentu. Porovnávali údaje získané pred vstupom do jaskyne a po ukončení experimentu.

Uložiť článok

Najnovšie články