Po neuveriteľných troch dekádach sa na Slovensko vracia s vlastným projektom basgitarový virtuóz Stanley Clarke. Na jar 2016 sa však štvornásobný držiteľ ceny Grammy...

Po neuveriteľných troch dekádach sa na Slovensko vracia s vlastným projektom basgitarový virtuóz Stanley Clarke. Na jar 2016 sa však štvornásobný držiteľ ceny Grammy so 40-ročnou kariérou nebude musieť už nikomu predstavovať, a tak sa môže naplno sústrediť na predstavenie svojho nového albumu.

Článok pokračuje pod videom ↓

7. marca 2016 vytrhne Slovákov zo zimného spánku exkluzívny koncert žijúcej hudobnej legendy. V bratislavskom Istropolise poteší fanúšikov fúzie jazzu, rocku a funku Stanley Clarke so svojím bandom. S fenomenálnym hráčom na basgitaru a kontrabas prídu aj 16-ročný talentovaný Gruzínec Beka Gochiashvili na klavíri, Američan Cameron Graves zahrá na klávesoch a bicie obhospodári Kanaďan Michael Mitchell.

Na Slovensku ako doma

Hudobník, ktorý po celom svete vypredáva haly, už pozná Bratislavu dôkladne. Hoci tu s vlastným projektom vystupoval naposledy v roku 1985, robil spoločnosť iným podobne veľkoformátovým hviezdam. Napríklad Bratislavských jazzových dňoch 2008 spojil sily s ďalšími basgitarovými špičkami Marcusom Millerom a Victorom Wootenom v projekte s názvom S.M.V. O rok neskôr sa v hlavnom meste Slovenska objavil znova, no vtedy bol súčasťou zoskupenia The Power of Three. Do trojice si ho pozval iný nositeľ Grammy Chick Corea a vibrafonista Gary Burton.

[youtube vDmslmBTXD4 720 410]

Tentoraz však príde s vlastným projektom a novým albumom The Stanley Clarke Band: UP (2014). Podľa recenzií ide o doposiaľ najrytmickejší Clarkeov album. O produkciu sa postaral sám a ako tvrdí, chcel dať priestor elektrickej, ale tiež akustickej basgitare narovnako.

Zberateľ ocenení

Stanley Clarke sa preslávil v skupine Return to Forever, ktorú vedie Chick Corea. Vo formácii pôsobí s prestávkami od roku 1972 a vydal s ňou sedem štúdiových albumov. V roku 1973 ponúkol debutovú sólovku Children of Forever. Po nej nasledovali počiny ako Stanley Clarke (1974), Journey to Love (1975), School Days (1976), Modern Man (1978), Rocks, Pebbles and Sand (1980), Time Exposure (1984), If This Bass Could Only Talk (1988), East River Drive (1993), At the Movies (1995), Jazz in the Garden (2009) či The Stanley Clarke Band (2010), za ktorý získal cenu Grammy.

Spolupracovali s ním interpreti ako Chaka Khan, Nancy Wilson, George Duke, Marcus Miller alebo Hiromi. O tom, že slovenskí fanúšikovia budú naozaj čeliť hudobnej špičke, svedčí aj úctyhodná zbierka ocenení. Clarke sa stal prvým Jazzmanom roka prestížneho hudobného magazínu Rolling Stone a za svoj celoživotný prínos získal uznanie od Bass Player Magazine. Medzi ďalšie úspechy možno rátať aj to, že ho v roku 2004 zahrnul Los Angeles Magazine medzi prvých 50 najvyplyvnejších ľudí, pričom päť rokov predtým odtlačil svoje dlane do hollywoodskeho Rock Walk chodníka na Sunset Boulevard. Okrem iného je tiež vlastníkom čestného kľúča k mestu Philadelphia.

[youtube DkXMRSLIMKs 720 410]

Ani na poli filmovej hudby nie je meno Stanley Clarke zanedbateľné. Pracoval na hudbe pre vyše 65 filmov a televíznych projektov vrátane snímok Cesta za láskou (1993), Romeo musí zomrieť (2000), Kuriér (2002), Neporaziteľný (2002) alebo Bláznivá lúpež (2008). Niektoré z nich mu vyniesli nominácie na televízne ceny Emmy a BMI. V roku 2014 mu dokonca ponúkli členstvo v Akadémii filmových umení a vied. Tá je zodpovedná za udeľovanie Oscarov.

Uložiť článok

Najnovšie články