Kontroverzné filmy nekladú medze originalite a zaujímavému spracovaniu námetu. Presne to sa podarilo režisérovi Fatihovi Akinovi v novej snímke, ktorá prináša príbeh sériového vraha, ktorého obeťou sú prostitútky vyššieho veku. Je nechutný a plný škaredých scén, z ktorých sa divákovi môže dvíhať žalúdok, no práve v tom spočíva jeho krása.
Film U Zlatej rukavičky
Nemecký režisér Fatih Akin nakrútil film U Zlatej rukavičky (The Golden Glove) podľa rovnomennej knižnej predlohy Heinza Strunka. Zameriava sa v ňom na zvráteného vraha Fritza Honku, ktorého obeťou boli postaršie prostitútky. Keďže sa mu vysmievali za preferovanie orálneho sexu pred pohlavným stykom, uškrtil ich, rozštvrtil a kúsky ich tela ukryl vo svojom dome.
Snímka je inšpirovaná skutočným príbehom nemeckého sériového vraha Fritza Honku, ktorý stál za vraždami štyroch prostitútok. Ich telá ukrýval vo svojom podkrovnom byte, kde ich rozkladajúce mäso hnilo a zapáchalo. Vraždy sa odohrali v rokoch 1970 až 1975 v hamburskej štvrti San Pauli.
S krutosťou sa stýkal odmalička
Honkova zvrátenosť vychádzala už z jeho detstva. Traja jeho súrodenci zomreli už pri narodení, Fritzov otec bol v koncentračnom tábore a aj on sám sa do jedného dostal. Keď mal 11 rokov, prišiel o otca a svoju mladosť strávil v detských domovoch.
Kvôli problémom s alkoholom a svojmu zanedbanému vzhľadu postihnutému rôznymi vadami, nedokázal udržiavať vzťahy so ženami. Začal preto vyhľadávať spoločnosť prostitútok.
Jeho prvou obeťou bola v roku 1970 kaderníčka Gertraud Bräuer, ktorá s ním odmietla mať sex. Uškrtil ju vo svojom byte, rozštvrtil jej telo na kúsky a tie ukryl na rôznych miestach po okolí.
V roku 1974 zabil 54-ročnú prostitútku Annu Beuschel, pretože nebola pri sexe dostatočne vášnivá. Po nej nasledovali 57-ročná Frieda Roblicková, 52-ročná Ruth Schultová a 57-ročná Frieda Roblicková. Spôsob vraždy bol vždy rovnaký – zabiť, rozštvrtiť a pozostatky ukryť vo svojom dome. Zápach rozkladajúceho mäsa sa rozšíril aj k susedom, ktorí sa naň začali sťažovať. Bol príliš lenivý na to, aby sa zbavil ich tiel, tak sa zápach snažil maskovať lacným dezodorantom.
Fritz Honka vyčnieval aj svojím vzhľadom. Bol nízky a disponoval rečovou vadou. Aj kvôli tomu preferoval predovšetkým ženy nižšieho vzrastu a bez zubov. Obával sa totiž zmrzačenia penisu, ku ktorému by mohlo dôjsť pri orálnom sexe. Staršie dôchodkyne boli teda jeho ideálne obete, ktoré hľadal práve v krčme U Zlatej rukavičky.
Honka bol za svoje kruté a zvrátené činy odsúdený na doživotie. Jeho alkoholizmus však bola poľahčujúca okolnosť a tak len strávil 15 rokov na psychiatrii.
Estetika škaredosti na prvom mieste
Už podľa námetu je zrejmé, že nebude chýbať množstvo zvrátených, nechutných a odpudivých scén. Hlavní predstavitelia nie sú typickí sympatickí hrdinovia, práve naopak. Výber samotných postáv ešte viac umocňuje v divákovi pocit nechutnosti. A práve tým sa líši od kontroverzných snímok, ktoré šokujú najmä brutalitou. Pozornému divákovi neunikne ani pesnička Karla Gotta – Einmal Um Die Ganze Welt, ktorú môžu zachytiť pred záverom snímky.
Fatihovi Akinovi sa podarilo vytvoriť a zachytiť atmosféru života tej najspodnejšej spoločenskej vrstvy, ktorá nie je vôbec krásna. Rovnako ako samotný Honka, aj jeho obete sú zanedbané ženy vyššieho veku spolu so všetkým, čo k tomu patrí. A presne v tejto autenticite spočíva genialita snímky U Zlatej rukavičky.
Film mal premiéru na 69. ročníku Berlínskeho medzinárodného filmového festivalu, kde sa uchádzal aj o získanie Zlatého medveďa za najlepší film. Na Slovensku ho mohli diváci vidieť na Art Film Feste v Košiciach a v týchto dňoch ho môžete mať možnosť zhliadnuť v rámci prehliadky najlepších festivalových filmov Be2Can v ôsmych slovenských mestách.
murderpedia.org
Nahlásiť chybu v článku