Ich cieľom bolo zistiť, koľko času v priemere trávia ľudia scrollovaním na internete. V prieskume porovnávali aj krajiny medzi sebou. Kto sa umiestnil v rebríčku na prvom mieste?
Filipíny na prvej priečke
Odpoveď mnohých možno prekvapí, no Amerika to nie je. Prieskum ukázal, že v roku 2018 strávil človek na internete v priemere 6 hodín a 42 minút, no Filipíny priemer prekonali o niekoľko hodín. Priemerný obyvateľ Filipín totiž na internete strávil za minulý rok denne až neuveriteľných 10 hodín a 2 minúty. Na druhom mieste sa s 9 hodinami a 29 minútami umiestnila Brazília a tretiu priečku obsadilo Thajsko s 9 hodinami a 11 minútami denne.
Japonsko na poslednom mieste
Británia a Amerika na tom nie sú až tak zle, Američania strávili na internete v priemere 6 hodín a 31 minút a obyvatelia Británie „len“ 5 hodín a 46 minút. Najmenej času na internet zas mali obyvatelia Japonska, ktorí klikaním a scrollovaním strávili denne v priemere len 3 hodiny a 45 minút. Na čo presne však ľudia čas strávený na internete využívali?
Sociálne siete
Prieskum ukázal, že 45 percent populácie má konto aspoň na jednej sociálne sieti, čo znamená nárast o 9 percent oproti predošlému roku. Hádam teda nikoho neprekvapí, že najviac času strávili ľudia na sociálnych sieťach. Scrollovaním, zdieľaním rôzneho obsahu a klikaním sme strávili v priemere 2 hodiny a 16 minút. Samozrejme, aktivita ľudí sa líšila v závislosti od krajiny. Napríklad, obyvatelia Filipín strávili na sociálnych sieťach v priemere 4 hodiny a 12 minút, kým Japonci len 36 minút.
Top 5
Napriek tomu, že ľudstvo je sociálnymi sieťami doslova posadnuté, do top 5 využívaných stránok sa dostal len Facebook. Aké stránky teda ľudia využívajú najčastejšie? Na prvej priečke sa umiestnil Google, druhú obsadil Youtube, tretiu priečku spomínaný Facebook, na štvrtom mieste sa umiestnil čínsky internetový vyhľadávač Baidu a piatu priečku obsadila Wikipedia.
Čoraz viac ľudí online
Autori prieskumu hovoria, že výsledky nepoukazujú len na fakt, že sme závislí na sociálnych sieťach, ale aj na to, ako je svet vďaka internetu čoraz viac prepojený. Čoraz viac ľudí je online, pričom najväčší prírastok ľudí bol zaznamenaný v Indii, kde internet začalo využívať o 21 percent obyvateľov viac. Na opačnom konci škály sa zas nachádza Severná Kórea, kde je nesmierne náročné dostať sa na internet a dokáže to len človek so špeciálnym povolením. V roku 2018 bolo preto v tejto krajine len 20 000 užívateľov online služieb.
Digitalizácia sveta
Napriek vysokým číslam si odborníčka na médiá a komunikáciu, Sonia Livingstone myslí, že nie je dôvod znepokojovať sa. Čas strávený na internete je totiž možné pripísať aj práci, vzhľadom na to, že množstvo aktivít sa presúva z papierov a kancelárií do online sveta. Digitalizujú sa domácnosti, vláda a takmer každý aspekt života. Aplikáciu nájdete už takmer na všetko, čo hľadáte, či si chcete prečítať dobrú knihu, zacvičiť si alebo niekam cestujete.
iflscience
Nahlásiť chybu v článku