Foto: Unsplash

Aj kratšie obdobie sucha môže pre štvrtinu svetovej populácie predstavovať existenčnú hrozbu.

Keď Kapskému mestu ešte v roku 2018 hrozilo, že celkom príde o zásoby pitnej vody, svet spozornel. Na najjužnejšom cípe afrického kontinentu sa po prvý raz odohrával scenár, ktorý odborníci na klimatickú zmenu predpovedali pre svet už dávno predtým. Tento rok sa scenár opakoval v indickom Chennai. Vodná kríza však ohrozuje až 25% svetovej populácie, varujú vedci. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nezisková výskumná organizácia World Resource Institute aktualizovala svoj Atlas vodných rizík a podľa najnovších zistení uvádza, že vo svete aktuálne čelí extrémne vysokému vodnému stresu (z angl. Water stress) až 17 krajín, ktoré spoločne obýva takmer 25% svetovej populácie, čo predstavuje približne 1,7 miliardy ľudí. Informuje o tom v tlačovej správe.

Absolútne najkritickejšia je situácia v Katare, Izraeli a Libanone. Extrémne vysoké riziko nedostatku vody ohrozuje najmä región Blízkeho východu a Afriku.

Water stress – stav, kedy sú vodné zdroje (povrchové aj podpovrchové) nedostačujúce pre potreby danej krajiny alebo regiónu

V 17 krajinách, kde je situácia so zásobami vody najkritickejšia, spotrebujú poľnohospodárstvo, priemysel a sídla až 80% povrchových aj podpovrchových vodných zásob. Odborníci varujú, že aj malé výkyvy klímy, či kratšie obdobia sucha môžu v týchto krajinách spôsobiť obrovské krízy.

„Nedostatočné zásoby vody je najväčšia kríza, o ktorej nikto nehovorí. Jej dôsledky sú viditeľné vo forme potravinovej neistoty, konfliktov, migrácie a hospodárskej nestability,“ tvrdí generálny riaditeľ World Resource Institute Dr. Andrew Steer a dodáva, že zlyhanie v riešení tohto problému si môže vyžiadať privysokú cenu v podobe ľudských životov.


12 zo 17 vodnou krízou najohrozenejších krajín sa nachádza na Blízkom východe a v severnej Afrike. India, kde sa problémy s nedostatkom vodných zásob objavili už tento rok, sa síce nachádza až na 13. mieste, no počtom obyvateľov prevyšuje zvyšných 16 krajín viac ako trojnásobne. Už budúci rok môže pritom nedostatok zásob podzemných a podpovrchových vôd postihnúť až 21 indických miest. Slovensko sa v rebríčku nachádza na 125. mieste v kategórii vodnou krízou najmenej ohrozených krajín. Ide však o celosvetové porovnanie. Ako totiž len nedávno informoval SHMÚ, sucho a nedostatok zrážok trápi v rôznej forme až 90% územia našej krajiny.

World Resource Institute vo svojom blogovom príspevku ale okrem rizík hovorí aj o troch spôsoboch, ako možno znížiť riziko vodnej krízy vo svete. Prvým z nich je zvýšiť efektivitu poľnohospodárskej výroby, čo spočíva najmä v šetrení vody a zlepšení technológií zavlažovacích systémov. Inštitút ďalej odporúča zvýšenie investícií do šedej a zelenej infraštruktúry a v neposlednom rade recykláciu vody. Ak chceme zabrániť kritickému nedostatku vodných zásob, musíme prestať vnímať odpadovú vodu ako zbytočný odpad a nájsť spôsoby, ako ju naďalej využívať.

Uložiť článok

Najnovšie články