allday.com

V lete v roku 1816 vytvorila len 19-ročná Mary Godwin, čoskoro Mary Shelley príbeh, ktorý je považovaný za najväčšie gotické dielo všetkých čias. "Frankenstein".

Táto divoká a temná kniha šokovala a zaujala literárny svet a prvýkrát bola publikovaná v roku 1818. Najprekvapivejšie ale je, že Mary Shelley sama žila život ako z temnej knihy. Bola to nekonvenčná žena, ktorá mala zlomené srdce, prežila niekoľko tragédií, bola súčasťou netradičného vzťahu, sťahovala sa z miesta na miesto a búrila sa proti svetu. Mnohí ju považovali za obmedzenú a sexistickú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mary Wollstonecraft Shelley bola jedinou dcérou Williama Godwina a Mary Wollstonecraft. Narodila sa v Londýne v roku 1797. O matku prišla len 11 dní po jej narodení, a to kvôli zdravotným komplikáciám. Vyrastala so sestrou Fanny, ktorá bola dcérou Mary a pochádzala z predchádzajúceho manželstva. Rodokmeň sa ale ešte väčšmi skomplikoval, keď sa William opäť oženil s Mary Jane Clairmont a spolu mali ďalšie dve deti Charlesa a Claire. Rodina začala podnikať a otvorila si vydavateľstvo, ktoré podporovalo mladých autorov.

frankenstein2
Hulton Fine Art Collection

Hoci bola Mary veľmi nešťastná, vždy milovala písanie a keď mala 10 rokov, vydala svoju prvú báseň. Po tom, čo sa učila doma, napriek tomu, že bola žena, získala dobré vzdelanie, ktoré dievča v jej veku v tej dobe bežne nemalo. Často sa stretávala s populárnymi autormi, ako napríklad Samuel Taylor Coleridge, ktorý čítal dokonca aj jej básne. Spoznala sa s mnohými excentrickými osobnosťami tej doby.

Mary nemala veľmi dobrý vzťah so svojou nevlastnou matkou a zdalo sa, že neustále súperia. Aby sa predišlo ďalším problémom a komplikáciám, bola poslaná do mesta Dundee. V Škótsku študovala ďalšie dva roky a stretla sa s Isabel, ktorá sa stala jej najlepšou priateľkou. Opojná a romantická kulisa Škótska ju inšpirovala počas jej tvorby a niektoré opisy môžete nájsť aj v jej najslávnejšom románe.

Keď sa Mary vrátila do rodinného domu v Anglicku, čoskoro sa stretla s jedným z mladíckych obdivovateľov jej otca, Percym Byssheom Shelleym, ktorý by sa stal častým návštevníkom ich domácnosti. Aj keď bol Shelley v tej dobe ženatý a Mary mala len 16 rokov, zamilovali sa do seba a utiekli napriek varovaniu oboch rodín. Sestra Claire sa k nim pridala a stala sa ich spoločníčkou počas ďalších rokov.

frankenstein3
sites.gsu

Aj keď Shelley pochádzal z bohatej rodiny, jeho dedičstvo nepokrylo všetky účty a čoskoro sa ocitli v dlhoch a na úteku pred veriteľmi. Všetko sa ešte viac skomplikovalo, keď Mary zistila, že je tehotná. V tom čase mala len 17 rokov a okolo seba nemala nikoho, kto by ju podporil. Dokonca ešte nebola ani vydatá. Priateľstvo medzi Mary a Isabel sa taktiež skončilo, pretože Isabel sa už viac nemohla s takou ženou stretávať. Mary sa stala terčom posmechu. Sheley ju však stále miloval, a aj keď sa ich finančná situácia postupne zlepšovala, postihla ich veľká tragédia. Mary prekonala veľmi komplikovaný potrat.

Aj keď ich láska bola skutočná a veľká, Shelley nebol príliš verný a v tej dobe nadviazal priateľstvo s Lordom Byronom, ktorý bol bohatý básnik a výstredný záletník. V tejto „kultúrnej“ sfére sa tvorili rôzne vzťahy, čo Mary odmietala akceptovať. Neustále sa snažila presadiť ako spisovateľka, no nakoniec utrpela hanbu v podobe toho, že sa na ňu obaja muži vykašľali a verejne ju ponížili. Celá situácia sa zhoršila vtedy, keď sa do tohto mužského vzťahu zamiešala Claire, ktorá si začala románik s Lordom Byronom. Mary si ale stále myslela, že tento ich nový spoločník nemá na nikoho veľmi dobrý vplyv.

frankenstein4
wikipedia.org

Aj keď tieto roky neboli zrovna ideálne, to ešte nebolo všetko, čo Mary postihlo. Nakoniec porodila syna, ktorému dala meno Percy. Po návrate do Anglicka už situáciu medzi Shelleym a Byronom nezvládala a opustila svoj domov a dlhý čas sa nevracala. Stala sa z nej „viktoriánka“ a spĺňala požiadavky, aby mohla žiť akýsi liberálny život. Hoci mala bohémske dieťa, začala žiť klasický život pracujúcej slobodnej matky strednej triedy.

Villa Diodati, v blízkosti Ženevy vo Švajčiarsku, patrila Lordovi Byronovi a slúžila ako kulisa pre jedno z najznámejších období literárneho leta v histórii. Claire zistila, že s Byronom čaká dieťa a napriek zlej rodinnej situácii sa Mary s Percym rozhodli, že budú Claire sprevádzať do Ženevy. Keďže šlo len o románik, Claire vedela, že sa bude musieť v mene svojho dieťaťa vzdať akéhokoľvek nároku na majetok. Presne v to leto sa Percy, Byron a Mary rozhodli zistiť, kto z nich dokáže vymyslieť ten najstrašidelnejší príbeh. A presne v to leto sa zrodilo dielo „Frankenstein“.

frankenstein5
wikipedia.org

Po návrate domov do Anglicka v roku 1818, Mary pokračovala v práci na „Frankensteinovi“ a snažila sa príbeh dokončiť. Počas tohto obdobia nečakane umrela Fanny a Percyho tehotná žena spáchala samovraždu. Dielo Frankenstein malo byť čochvíľa uverejnené, no radosť netrvala príliš dlho. Percy umrel na chorobu.

Shelley a Mary prekonali až príliš veľa tragédií a rozhodli sa navždy opustiť Anglicko. Spolu s Claire a jej deťmi sa presťahovali do prenajatého domu v Taliansku, ktorý sa nachádzal na samote pri mori. Mary už viac nebola zamilovaná do krajiny, kde stratila svoje deti, mala neisté manželstvo a cítila sa väčšinu času zle. Zrejme najväčšia tragédia prišla o pár rokov neskôr, keď sa loď, na ktorej bol Shelley stratila a jeho telo bolo nakoniec vyplavené na breh. Nakoniec bol spálený na pláži, čoho sa zúčastnil aj Lord Byron. Jediná nespálená časť bola Shellyho srdce, ktoré Lord Byron priniesol Mary na pamiatku. Tá ho v hodvábnej šatke uchovávala vo vnútri svojho písacieho stolíku až do svojej smrti, ktorá prišla o 30 rokov neskôr.

frankenstein6
wikipedia.org

Niekedy k vzniku úžasného literárneho alebo akéhokoľvek iného umeleckého diela potrebuje človek zažiť nejaké tragédie. Možno aj preto bolo dielo Frankenstein také ikonické a je ikonické aj dodnes. Ktovie…

interez.sk Ľucia M.), allday.com
Uložiť článok

Najnovšie články